Strona główna Aktualności Dyrektor finansowy Huawei aresztowana w Kanadzie – dlaczego?

Dyrektor finansowy Huawei aresztowana w Kanadzie – dlaczego?

-

Kim jest dyrektor finansowy takiej marki jak Huawei? Jest nią pani Meng Wenzhou, która została właśnie aresztowana w Kanadzie. Nie sądzę, żeby spodziewała się tego, piastując takie stanowisko u największego producenta sprzętu telekomunikacyjnego na świecie. Jednak można sprawę powiązać z wieloma już zarzutami w stronę chińskich marek. Były czasu, gdzie ZTE czy właśnie Huawei miało „nieciekawą” sytuację z rządem USA. Chyba na tym się nie zatrzymało.

Zarzuty – naruszenie sankcji wobec Iranu

Jeśli zastanawia was, jak bardzo może zależeć firmie Huawei na rozwiązaniu sprawy w trybie pilnym, to już podpowiadam – bardzo. Pani Meng jest córką założyciela Huawei i dołączyłą do firmy w 1993 roku, więc sprawa jest naprawdę poważna. Według gazety The Globe and Mail, aresztowanie miało miejsce 1 grudnia na lotnisku i już dziś, w piątek, odbędzie się rozprawa.

Niestety, podejrzenia o naruszenie sankcji mogą mieć swoje podłoże również w poprzednich zdarzeniach z tą panią. W roku 2013 Reuters odkrył, że Meng była w radzie dyrektorów firmy Skycom Tech. To oni zaoferowali Iranowi sprzedać sprzętu HP pod koniec 2010 roku i mieli na to pozwolenie od Huawei. Według oficjalnych stanowisk, umowa nigdy nie została zrealizowana, jednak problemy dla firmy zaczęły się już wtedy. Nie wiadomo jak na razie czy aresztowanie związane jest z poprzednią sprawą, czy może z czymś świeżym.

Huawei dyrektor finansów

Jakoś od 2016 roku napięcie na linii Huawei – USA jest zauważalne. Uległo ono pogorszeniu, gdy nasiliła się wojna handlowa USA z Chinami. Następnie mieliśmy sporo przygód z Donaldem Trumpem który nie ufa Chińskim producentom.

W sierpniu podpisał on ustawę, w której zabroniono korzystania ze sprzętu Huawei przez wojsko Stanów Zjednoczonych. Zarówno Huawei i ZTE przedstawiono w złym świetle, jako marki, które szpiegują obywateli (i nie tylko), wykorzystując do tego właśnie swój sprzęt. Według Trumpa i jego rządu, ograniczenie tych firm na ich rynku jest ważne dla zachowania bezpieczeństwa narodowego.

Konsekwencjami aresztowania są już ostrzeżenia wydane przez wywiad bezpieczeństwa Kanady, który uważa, że 5G będzie sponsorowane przez państwa szpiegowskie. Ma to miejsce na chwilę po tym, jak Australia i Nowa Zelandia zakazały dostawcom sprzęty sprowadzania sprzętu od tej firmy.

Oświadczenie Huawei w tej sprawie brzmi następująco

„Niedawno nasza dyrektor finansowa, pani Meng Wanzhou, została tymczasowo zatrzymana przez władze Kanadyjskie w imieniu USA. Dążą oni do ekstradycji, aby móc stawić czoła nieokreślonym zarzutom.

Firma dostarczyła niewiele informacji na temat zarzutów i nie mają oni pojęcia o możliwych wykroczeniach ze strony pani Meng. Huawei wierzy w to, że systemy prawne w kanadzie i USA osiągnął wspólny, słuszny wniosek z tej sytuacji.

Firma przestrzega wszelakich przepisów i regulacji prawnych tam, gdzie działa na rynku. Również tych dotyczących kontroli eksportu jak i sankcji, oraz przepisów od ONZ, USA czy UE.”

Powtórka z rozrywki? Jak myślicie, sprawa jest poważniejsza niż wcześniej?

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej