EuroLinux Desktop 9.1 wydany! Polski system jeszcze lepszy

EuroLinux Desktop
EuroLinux Desktop

Jak się okazuje, krakowska firma EuroLinux wydała kolejną wersję systemu EuroLinux Desktop. Odsłona 9.1 wnosi kolejne poprawki i usprawnienia dalej oferując wysoką stabilność znaną z rodziny RHEL. Warto dodać, że EuroLinux Desktop to system dedykowany zarówno użytkownikom domowym, jak i biurowym.

EuroLinux Desktop 9.1 już jest!

EuroLinux Desktop to system operacyjny udostępniony za darmo, który został przygotowany z myślą o użytkowaniu domowym oraz biurowym. Bazą systemu jest rodzina system Red Hat Enterprise Linux 9 znana ze stabilności. Na start dostajemy środowisko graficzne GNOME 40 i kilka popularnych programów, chociażby LibreOffice. Co ciekawe, pojawił się też nowy program początkowy, o co prosiła społeczność.

Standardowo interfejs EuroLinux Desktop 9.1 przypomina WIndowsa
Standardowo interfejs EuroLinux Desktop 9.1 przypomina WIndowsa

W odpowiedzi na potrzeby użytkowników EuroLinux Desktop, w wersji 9.1 autorzy dodali program Geary na start. Jest mi on dobrze znany – wszak korzystam z niego codziennie i jestem po prostu zadowolony. Ta aplikacja do obsługi poczty elektronicznej jest prosta, a zarazem przyjemna i po prostu wygodna w użytkowaniu.

Klient poczty Geary
Klient poczty Geary

Pojawiło się też nowe jądro Linux w wersji 5.14.0-162. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to do wersji 3.4 podniesiony został zaawansowany mechanizm kontroli dostępu Security-Enhanced Linux (SELinux). Zaktualizowano też narzędzia programistyczne do wersji PHP 8.1, Ruby 3.1, Node.js 18. System zapewnia nowe narzędzia polityki w pakiecie libsepol-utils oraz wsparcie dla SHA-256 w narzędziu semodule.

Pakiet biurowy LibreOffice to alternatywa dla Microsoft Word
Pakiet biurowy LibreOffice to alternatywa dla Microsoft Word

O EuroLinux Desktop już szerzej pisaliśmy jakiś czas temu w TYM wpisie. Sam bardzo chętnie zacząłbym przygodę z tym systemem jeśli potrzebowałbym niezwykle stabilnego OS-a do pracy programistycznej lub jako administrator. Albo na komputerze, który ma przede wszystkim działać i nie są mi potrzebne najnowsze wydania pakietów. EuroLinux Desktop to w zasadzie bezpośrednia alternatywa dla Ubuntu LTS, ale też może zastąpić Windowsa czy macOS.

Źródło: Informacja prasowa

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!