FairEmail jednak wraca! To po części zasługa społeczności

Fairemail

Już od jakiegoś czasu trwa pewnego rodzaju konflikt związany z aplikacją FairEmail. Jak się okazuje, zakończenie tej batalii może być dla nas bardzo pozytywne!

FairEmail jednak wróci do Sklepu Google Play

FairEmail to popularna i naprawdę świetna aplikacja kliencka do obsługi skrzynek pocztowych. Cechują ją niezwykłe możliwości konfiguracji, mnogość funkcji oraz otwarty kod. Niestety, jakiś czas temu Google zdjął ten program ze Sklepu Google Play. Deweloper nie mógł znaleźć nici porozumienia z gigantem, co sprawiło, że poinformował o zakończeniu prac nad aplikacją.

Na szczęście doszło do rozmowy telefonicznej z przedstawicielem Google, co nieco pomogło ustalić warunki ugody. Gigant wyjaśnił, że problemem była nieodpowiednio przygotowana polityka prywatności programu, w której nie wspomniano, które dane osobowe mogą być potencjalnie wysyłane na serwery i kiedy. Deweloper to naprawił i wysłał nową wersję aplikacji zarówno do Sklepu Play, jak i na GitHub. Nowa polityka prywatności jest bardziej kompletna i powinna być zgodna z wytycznymi Google. Autor również prosił swoją społeczność o pomoc, aby sprawdzić, czy wszystko się zgadza.

FairEmail
(fot. FairEmail)

I tutaj trzeba docenić sporą rolę społeczności w przywróceniu projektu. Jak dodaje autor, kolejnym krótkoterminowym krokiem jest przywrócenie aplikacji do Sklepu Google Play i wziął on pod uwagę ogromną liczbę wspierających go wiadomości od fanów. To sprawiło, że zechciał pracować nad projektem.

Póki co, aplikacji FairEmail nie znajdziecie w Sklepie Google Play. Możecie ją jednak spokojnie zainstalować z wykorzystaniem F-Droid lub pobierając plik APK z GitHuba.

Źródło: Android Police

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!