Fairphone 5 oficjalnie! Smartfon oferuje do 10 lat aktualizacji Androida oraz modułową obudowę

Fairphone 5
Fairphone 5

Dwa lata po premierze Fairphone 4, holenderska firma powróciła na rynek z nowym telefonem, który będzie dostawał aktualizacje przez nawet 10 lat oraz pozwala na samodzielną naprawę. Zobaczcie sami, co jeszcze oferuje najnowszy Fairphone 5. 

Czym zaskakuje Fairphone 5?

Zacznijmy od najciekawszego, czyli niespotykanych w innych smartfonach rozwiązaniach i możliwościach. Urządzenia Fairphone są tworzone po to, aby służyły jak najdłużej i były jak najprostsze w naprawie. Najnowszy Fairphone 5 pracuje pod kontrolą systemu Android 13, ale producent deklaruje, że smartfon będzie wspierany przez minimum 8 lat i w tym czasie udostępni co najmniej 5 aktualizacji Androida. Co ciekawe jednak, producent wspomina też o wydłużeniu czasu wsparcia nawet do 2033 roku, czyli cały okres wsparcia może wynosić 10 lat! 

Fairphone 5 oferuje także możliwość samodzielnej wymiany ekranu, aparatów (tylnego oraz przedniego), akumulatora oraz portu USB. Wszystkie wspomniane części zamienne dostępne będą w sklepie producenta, dzięki czemu w przypadku ich awarii można będzie w prosty i szybki sposób dokonać wymiany. Producent chwali się także, że ponad 70% materiałów wykorzystanych przy produkcji omawianego modelu pochodzi z recyklingu.

Co oferuje Fairphone 5?

Na froncie urządzenia znalazł się 6,46-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości Full HD+ (1224×2700 pikseli), proporcjach 20:9 i częstotliwości odświeżania obrazu 90 Hz. Ekran cechuje się ponadto jasnością maksymalną na poziomie 880 nitów oraz minimalną o wysokości 2 nitów. Całość pokryta została szkłem Gorilla Glass 5. 

Fairphone 5
Fairphone 5

Sercem urządzenia został procesor Qualcomm QCM 6490 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,7 GHz z układem graficznym Adreno 642L, który według nieoficjalnych informacji jest wydajnościowo na poziomie procesora Qualcomm Snapdragon 778G. Zastosowany procesor wspierany jest przez 8 GB pamięci operacyjnej RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozbudować przy pomocy karty microSD o maksymalnej pojemności 2 TB. 

Fairphone 5
Fairphone 5

Za jakość zdjęć w Fairphone 5 odpowiada podwójny aparat, który składa się z obiektywu głównego 50 Mpx (f/1.88) z elektroniczną i optyczną stabilizacją obrazu oraz obiektywu ultraszerokokątnego 50 Mpx (f/2.2) z elektroniczną stabilizacją obrazu i polu widzenia wynoszącym 117°. Co ciekawe, na froncie znalazła się kamerka do selfie o rozdzielczości 50 Mpx z przysłoną f/2.45, elektroniczną stabilizacją obrazu oraz kącie widzenia 90°. Zestaw umożliwia nagrywanie wideo w maksymalnej rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. 

Fairphone 5
Fairphone 5

Na wyposażeniu znajduje się również modem 5G, moduł NFC, dual SIM, port USB 3.0 typu C, głośniki stereo oraz czytnik linii papilarnych ulokowany na bocznej krawędzi. Smartfon oferuje też obudowę z certyfikatem IP55. Fairphone 5 zasila akumulator o pojemności 4200 mAh, który obsługuje szybkie ładowanie przewodowe o mocy 30 W. Pozwala ono naładować smartfona do 50% w 30 minut, a sam producent informuje, że nawet po 1000 cyklach pojemność baterii nie spadnie poniżej 80 %.

Fairphone 5
Fairphone 5

Ile kosztuje Fairphone 5?

Fairphone 5 wyceniony został na 699 euro, czyli równowartość 3125 złotych. Jego przedsprzedaż wystartowała już na stronie Fairphone, a wysyłka ma rozpocząć się 14 września bieżącego roku. 

Co ciekawe, po zakupie Fairphone 5 jego nabywcy mogą zarejestrować urządzenie na specjalnie przygotowanej stronie, która pozwala bezpłatnie wydłużyć gwarancję producenta do 5 lat. Producent umożliwia też odsprzedanie poprzedniego smartfona za pośrednictwem tej strony. Kwota odkupu zostanie zapisana na karcie podarunkowej Recycling Gift Card, którą można będzie wykorzystać w sklepie producenta. 

Źródło: AndroidPolice

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!