Fedora 38 Beta już jest! Oto nowości

Fedora 38 Beta
Fedora 38 Beta

Fani Fedory mają powody do radości. Otóż najnowsza Fedora 38 właśnie została wydana w wersji Beta. Co takiego dodano?

Fedora 38 Beta oficjalnie

Fedora to system operacyjny, z którego nieprzerwanie korzystam od prawie dwóch lat. Od nieco ponad miesiąca korzystam z Fedory 37 (nie jestem fanem aktualizowania systemu od razu po premierze), a tu już można testować Fedorę 38 Beta. Co wnosi nowa odsłona systemu?

Fedora 38 to przede wszystkim najnowsze środowisko graficzne GNOME 44. Oczywiście w czystej odsłonie i ze wszelkimi nowościami. Mowa tu między innymi o poprawionym menu w górnym, prawym rogu. Od teraz mamy tam chociażby opcję szybkiego parowania z urządzeniami Bluetooth, a także funkcję podejrzenia aplikacji działających w tle.

Fedora 38
Fedora 38

Zmiany dostrzeżemy także w ustawieniach. Opcje dotyczące konfiguracji działania myszki i touchpada zostały zmodyfikowane. Dostaliśmy ładne graficzne wyjaśnienia, a także opis jest precyzyjniejszy.

Fedora 38
Fedora 38

Fedora 38 to także na dzień dobry pełny dostęp do repozytoriów Flathuba (do tej pory mieliśmy dostęp tylko do kilku wybranych aplikacji w ramach Fedora Flathub Selection). Ponadto jest też Linux Kernel 6.2, GCC 13 czy ograniczony timeout systemd do 45 sekund (bodajże zmniejszony z 2 minut).

Fedora 38
Fedora 38

Wydane też zostały spiny Fedory 38 z alternatywnymi środowiskami graficznymi – mowa tu o KDE Plasma 5.27 czy Xfce 4.18. Warto dodać, że zmian jest więcej ale często chodzi tutaj o takie “pod maską”, które finalnie doprowadzają do lepszych wrażeń z użytkowania.

Fedora 38
Fedora 38

A kiedy pojawi się edycja stabilna? Aktualnie wydanie Fedory 38 Stable datuje się na 18 kwietnia 2023 roku. To się jednak może zmienić, bowiem jeśli coś będzie nie tak, to twórcy nie będą mieli problemów z opóźnieniem – wolą wydać gotowy produkt nieco później.

Źródło: OMG!Linux, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!