Firefox 105 debiutuje! Nadal bez funkcji, na którą czekamy

Firefox 105
Firefox 105

Długo oczekiwany przez użytkowników Linuxa Firefox 105 właśnie został wprowadzony. Niestety, nie dodaje tego, co chcieliśmy.

Firefox 105 już jest! Co nowego?

Właśnie został wydany nowy Firefox 105. Zmiany są niewielkie, ale warto je odnotować. Przede wszystkim okno drukowania od teraz pozwala nam wydrukować tylko bieżącą, jedną stronę. Odpowiednia opcja znajduje się w oknie konfiguracji wydruku.

Dodano także obsługę gestów na touchpadzie. Dokładnie chodzi tutaj o poziome przesunięcia dwoma palcami, co wyzwala albo powrót do poprzedniej, albo następnej karty. Gesty te też od dawna testowano na Linuxie i nawet sam je sprawdzałem w wersji Nightly. Niestety, finalnie dodatek wylądował tylko na Windowsie. Czekamy, aż Mozilla zdecyduje się na uruchomienie funkcji także na Linuxie.

Wydruk bieżącej strony
Wydruk bieżącej strony

Twórcy chwalą się również poprawą w kontekście wyszukiwania na długiej liście elementów. Podobno wyniki są nawet dwukrotnie lepsze. Użytkownicy Windowsa mogą oczekiwać lepszej stabilności oraz zmniejszonego użycia RAM-u. Natomiast scrollowanie touchpadem na macOS powinno działać lepiej. Nie ominięto Linuxa – ten również zyskał poprawki stabilności, w tym rozwiązano problemy z wyciekami pamięci.

Nowy Firefox 105 już został wydany. Odpowiednią aktualizację znajdziecie w sklepie z aplikacjami oraz w repozytorium. Na Windowsie natomiast update powinien wyświetlić się wewnątrz programu.

Źródło: Firefox

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!