Firefox 120 wydany! Wnosi więcej prywatności dla użytkownika

Firefox 120
Firefox 120

Właśnie została wydana nowa wersja przeglądarki Mozilla Firefox. Co takiego wnosi Firefox 120?

Firefox 120 już jest

Nowy Firefox właśnie został wydany i wnosi kilka przydatnych nowości. Pierwsza to opcja szybkiego skopiowania linku bez części odpowiedzialnej za śledzenie. Nie wiem czy wiecie, ale linki kopiowane z wielu źródeł zazwyczaj zawierają dodatkowe argumenty, które, między innymi, mogą kierować na źródło skąd ktoś wchodzi. Teraz wystarczy kliknąć na link prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Kopiuj bez elementów śledzących.

Firefox 120
Firefox 120

Niestety, funkcja nie działa idealnie i z niektórymi linkami sobie nie radziła, to znaczy, nie odcinała elementów śledzących. Jednak myślę, że już w tej formie jest całkiem mocna, a w przyszłości pewnie zostanie rozwinięta. Do tej pory takie coś można było osiągnąć za pomocą wtyczek, a teraz zostało to wbudowane w przeglądarkę.

Druga nowość to opcja szybkiego “przyklejenia” okna PiP do krawędzi – zarówno samej przeglądarki, jak i ekranu. Na Linuksie wystarczy nacisnąć Shift i zacząć przesuwać oknem PiP. Całkiem dobre usprawnienie.

Firefox 120
Firefox 120

Od teraz w ustawieniach, w Prywatność i bezpieczeństwo możemy włączyć opcję “Informowanie witryn, że mają nie sprzedawać ani nie udostępniać moich danych” oraz funkcję “Wysyłanie witrynom prośby o nieśledzenie (nagłówka „Do Not Track”)”.

Firefox 120
Firefox 120

Firefox 120 to również możliwość importowania danych przeglądarki z Chromium do Firefoksa Snap (czyli na przykład na Ubuntu). Dodano też funkcję “Cookie Banner Blocker feature”, czyli automatycznego odmawiania wykorzystywania Cookies na stronach. Niestety, funkcja aktualnie jest dostępna tylko w Niemczech.

Firefox 120 już jest dostępny na serwerach FTP, a aktualizacja OTA ma zostać wydana jutro – 21 listopada.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!