Flathub: płatności i weryfikowanie twórców

Flathub
Flathub Beta

Flathub ma ogromne plany i niektórych z nich kompletnie się nie spodziewaliśmy. Przykład? Płatne aplikacje.

Flathub się zmieni

Jeśli ktoś nie wie co to Flathub, to już wyjaśniam. Jest to coś na wzór sklepu z aplikacjami na Linuksa, które to właśnie są wydawane w formie paczek Flatpak. To oznacza, że jedna komenda (lub przycisk) dzieli nas od zainstalowania sandboksowanej aplikacji, która nie wymaga doinstalowania żadnych dodatkowych rzeczy. Flathub oferuje zarówno otwartoźródłowe aplikacje, jak i takie własnościowe – chociażby Google Chrome czy Microsoft Edge. Flathub to największy zbiór aplikacji Flatpak, które to można instalować bez praw roota.

Sporo ma się jednak zmienić, bowiem twórcy Flathuba mają ogromne plany. Część z nich możemy obserwować na beta.flathub.org, czyli na wersji beta sklepu, gdzie znajdziemy kompletnie nowy design i wygodniejszy interfejs. Wróćmy jednak do tych planów, bowiem obejmują one:

  • Bezpośrednie wrzucanie aplikacji i ich weryfikacji (autor programu będzie mógł się zweryfikować jako jego prawdziwy autor, a nie tylko pakowacz)
  • Wsparcie dla wykonywania płatności na platformie Flathub (wpłaty dobrowolne dla twórców i prawdopodobnie płacenie za płatne oprogramowanie)
  • Założenie niezależnego podmiotu prawnego, który będzie właścicielem i operatorem Flathub
  • Zebranie 250 tysięcy dolarów finansowania i sponsoringu
  • Ustanowienie zarządu, który będzie nadzorował projekt
  • Uruchomienie grup nakierowanych na Flathub w celu uzyskania informacji zwrotnej od deweloperów
Nowy Flathub
Nowy Flathub

Jak dodają twórcy, udało się uzbierać już 100 tysięcy USD na 2023 rok. Jakiś czas temu projekt zyskał nowe, prostsze logo, które właśnie dostrzeżemy na beta.flathub.org. Ponadto od Fedory 38 sklep z aplikacjami wewnątrz systemu będzie oferował wszystkie aplikacje dostępne w katalogu Flathub.

Wróćmy do płatności. Twórcy Flathuba chcą nam ułatwić wspieranie deweloperów aplikacji. Jeśli więc komuś spodoba się chociażby taki program jak VSCodium czy Mark Text i będzie chciał wesprzeć autorów w pracy, to będzie mógł im przekazać darowiznę bezpośrednio na stronie Flathub. To spore ułatwienie

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!