Fortnite usunięty ze Sklepu Play oraz App Store. Jaki jest powód tej decyzji?

Fortnite usunięty ze Sklepu Play oraz App Store. Jaki jest powód tej decyzji?

Takiego obrotu sprawy chyba nikt się nie spodziewał. Fortnite jest wyjątkowo popularną grą battle royale, którą pokochali zarówno gracze komputerowi jak i ci grający na swoich smartfonach. Teraz jednak produkcja Epic Games została usunięta zarówno ze Sklepu Play jak i App Store. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

Epic Games tworzy własny system płatności

W czwartek ukazała się aktualizacja gry Fortnite dostępna zarówno na urządzenia z Android jak i iOS. Tak naprawdę nie wprowadziła ona zmian w samej rozgrywce, ale w sposobie płatności za wirtualną walutę. V-dolce, bo to właśnie o nich mowa, wykorzystywane są do zakupy różnorakich skórek zmieniających wizualnie postać czy bronie. Jak działają płatności realizowane poprzez App Store lub Sklep Play? Niezwykle prosto. Google lub Apple pobiera tak naprawdę aż 30% marży z każdej transakcji i oczywiście traci na tym twórca samej aplikacji czy gry.

Fortnite usunięty ze Sklepu Play oraz App Store. Jaki jest powód tej decyzji?
Źródło: The Verge

Z tego też powodu Epic Games dało graczom możliwość zakupu wirtualnej waluty taniej o jakieś 20%, ale z obejściem metod płatności amerykańskich gigantów. Wystarczyło zapłacić poprzez PayPal lub kartę kredytową i na nasze konto trafiała odpowiednia ilość V-dolców. Oczywiście rozwiązanie to łamie regulamin zarówno Sklepu Play jak i App Store. Google i Apple dopuszcza prowadzenie własnego systemu płatności omijającego prowizję tylko wtedy, gdy sprzedawane są rzeczywiste towary jak na przykład buty, ubrania czy dowolne inne produkty, które moglibyśmy nabyć w normalnych sklepach.

Błyskawiczna reakcja Apple oraz Google

Z racji tego, że Epic Games złamało regulamin App Store oraz Sklepu Play Fortnite błyskawicznie zniknął z tych platform. W oficjalnych komunikatach zarówno Google jak i Apple zaznacza, że wprowadzenie tego typu systemu płatności, który pozwala na ominięcie 30% prowizji nie może mieć miejsca. I tak naprawdę decyzja amerykańskich gigantów nie może nas dziwić. To właśnie w ten sposób zarabiają oni na grach czy aplikacjach i jeśli więcej twórców poszłoby drogą Epic Games to nagle zyski Google oraz Apple byłyby zdecydowanie mniejsze.

fortnite

Epic Games składa pozew

Twórcy Fortnite postanowili nie zostawić tak sprawy. Epic Games wystosowało do sądu w Stanach Zjednoczonych pozew przeciwko Apple oraz Google. Firma uważa, że amerykański giganci poprzez swoją pozycję mają przyzwolenie na działania monopolistyczne, a prowizja wynoszą aż 30% wyrządza spore szkody samym twórcom aplikacji czy gier. Czy sąd przychyli się do wnioski Epic Games? Tego powinniśmy dowiedzieć się już niedługo!

Co myślicie o decyzjach Epic Games, Apple oraz Google? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!