Francja zmienia przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Osoby łamiące prawo muszą przygotować się na spore mandaty!

hulajnogi elektryczne xiaomi m365 i m365 pro
Hulajnogi elektryczne Xiaomi

Hulajnogi elektryczne to bez wątpienia wyjątkowo wygodny środek transportu, a jednocześnie coraz to bardziej popularny. I to zarówno w naszym kraju jak i na całym świecie. Niemniej jednak wiele krajów nie miało wcześniej uregulowanych przepisów dotyczących małych pojazdów elektrycznych. Teraz docierają do nas informacje o zmianach we Francji!

Nie przestrzegać przepisów? Mandat będzie dotkliwy

Mam wrażenie, że rząd Francji wyszedł z założenia, że jeśli ktoś faktycznie nie dba o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu to musi otrzymać karę, którą faktycznie poczuje. Z tego też powodu mandaty są naprawdę spore, a policja ma zwracać szczególną uwagę na osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych. Przede wszystkim wyposażeniem obowiązkowym jest dzwonek lub inny sygnał sygnał dźwiękowy, Dodatkowo każda hulajnoga musi być wyposażona w hamulce, odblaski oraz światła przednie i tylne. Tak naprawdę większość urządzeń dostępnych na rynku spełnia te wymagania, ale bez wątpienia znajdą się także takie, które trzeba będzie odpowiednio przerobić. Przejdźmy jednak do samych mandatów, które prezentują się następująco:

  • 35 EUR za słuchawki w uszach podczas jazdy
  • 35 EUR za przewożenie drugiej osoby na hulajnodze
  • 135 EUR za jazdę dzieci poniżej 12 roku życia
  • 135 EUR za brak kasku i elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym lub brak elementów wyposażenia standardowego
  • 35 EUR za jazdę po chodniku
  • 1500 EUR za przekroczenie prędkości 25 km/h
  • 3750 EUR za brak ważnego ubezzpieczenia
Francja zmienia przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Osoby łamiące prawo muszą przygotować się na spore mandaty!

Zobacz także: Jak zmodyfikować soft w Xiaomi M365 i M365 Pro? [PORADNIK]

I jak widać maksymalną prędkością jaką we Francji może rozwinąć hulajnoga elektryczna to 25 km/h. Co więcej każda osoba, która chce poruszać się przy pomocy takiego pojazdu musi zakupić specjalne ubezpieczenie. Ubezpieczenie to ma zapewnić pokrycie strat czy kosztów leczenia w razie wypadku czy kolizji z innym uczestnikiem ruchu. Sam używam hulajnogi elektrycznej i przyznam, że francuskie regulacje wcale nie są bezsensowne. Oczywiście ograniczenie sztywno prędkości do 25 km/h nie spodobałoby się wszystkim użytkownikom w naszym kraju, ale bez wątpienia mogłoby poprawić to bezpieczeństwo.

Na zdjęciu głównym znajduje się Xiaomi M365 Pro, której recenzję znajdziecie tutaj.

Co myślicie o nowych regulacjach dotyczących hulajnóg elektrycznych we Francji? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!