Na rynku mamy coraz więcej komputerów Mini PC z układem Intel N100. Do tego grona dołącza GEEKOM Mini Air12, który wyróżnia się specyficznie wyglądającą obudową oraz dobrą specyfikacją.
GEEKOM Mini Air12 to Mini PC wyglądające jak Intel NUC
GEEKOM Mini Air12 to kolejny komputer typu Mini PC, który wykorzystuje chip Intel N100. Procesor ten jest często wybierany ze względu na nowoczesną architekturę, niskie zużycie energii, całkiem wysoką wydajność, obsługę technologii QSV oraz niską cenę. Oczywiście te wszystkie zalety mają nieco racji w typowym komputerze typu Desktop (choć tutaj nie przesadzałbym z wydajnością), ale są bardzo ważne w chociażby domowym serwerze. Tym samym taki komputer Mini PC może okazać się lepszym wyborem niż Raspberry Pi.
GEEKOM Mini Air12 oferuje dobrą specyfikację i charakterystyczny wygląd. Otóż jego design jest niemalże taki sam jak komputerów Intel NUC.
- Procesor: Intel N100 Alder Lake-N z czterema rdzeniami i czterema wątkami, TDP: 6W
- Pamięć RAM: 16 GB DDR5-4800 SO-DIMM
- Miejsce na dane: 512 GB dysk SSD M.2 2280 PCIe Gen 3 x4 NVMe, możliwość rozbudowy do 2 TB; gniazdo obsługuje też SATA
- Porty:
- HDMI 2.0,
- Mini DP 1.4,
- Port USB-C z trybem DisplayPort,
- Gniazdo audio 3,5 mm na słuchawki z mikrofonem
- Port Gigabit Ethernet RJ45
- 3x porty USB 3.2 Gen 2
- 1x port USB Type-C tylko do danych
- Inne:
- Przycisk zasilania
- Zamek Kensington
- RTC z baterią
- Wentylator
- Dioda
- Slot na kartę pamięci
- WiFi 6 i Bluetooth 5.2
- Zasilanie: 19V/2,36 W (45 W) przez gniazdo DC
- Wymiary: 117 x 112 x 34,2 mm
Komputer sprzedawany jest wraz z licencją Windows 11 Pro, a do tego oferuje opcję instalacji VESA. Jest to funkcja przydatna chociażby w biurze, gdzie takowy komputer można przyczepić do monitora. Kensington lock wskazuje, że komputer może być wykorzystywany jako sprzęt biurowy, w szkołach lub w domu. Oczywiście inne zastosowane to domowy serwer multimedialny.
Tutaj jednak warto zwrócić uwagę na wady. Brakuje drugiego slotu na dysk, a także portu RJ45 szybszego niż 1 Gb/s. Dodatkowe dyski można jednak podłączyć przez USB, a nie wszyscy mają instalację szybszą niż 1 Gb/s w domu.
No i te wady tłumaczy cena. Mówimy tu o koszcie 249 USD, czyli nieco ponad 1030 złotych. Za tę kwotę dostajemy 16 GB RAM oraz dysk 512 GB. Nie jest to najlepsza oferta na rynku z N100, ale też nie jest najgorsza.
A jak chcecie kupić oryginalny Intel NUC w różnych cenach, również niższych niż wymieniony GEEKOM, to zajrzyjcie >>do Komputronika<<.
Źródło: cnx-software
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!