Gigantyczny wyciek danych z Facebooka. Problem dotyczy ponad 267 milionów kont!

facebook

Informacje te zostały ujawnione przez badacza Boba Diachenko, który związany jest z brytyjską firmą Comparitech. Badacz ten specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie i w momencie, gdy odkrył wyciek danych z Facebooka postanowił momentalnie to ujawnić. Tym razem do sieci trafiły dane aż 267 milionów użytkowników!

Czy jest się czego obawiać?

Według Boba Diachenko hakerzy zdobyli dostęp do telefonów, imion, nazwisk oraz indywidualnych numerów poszczególnych kont aż 267140436 użytkowników. Liczba ta bez wątpienia robi wrażenie i pokazuje skalę tego problemu. Oczywiście dostęp do bazy danych zawierającej te informacje został bardzo szybko zablokowany, ale w czasie, gdy baza ta była w sieci część użytkowników zdążyła ją pobrać i udostępnić w innych miejscach, a w tym i na forach dla hakerów. Większość danych należy do użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, ale możemy także odnaleźć te, należące do mieszkańców Starego Kontynentu.

facebook

Facebook oczywiście nie ujawnił listy użytkowników, których dane wyciekły. Niemniej jednak amerykański gigant bada sprawę i chce jak najszybciej wyjaśnić ten incydent. Co ciekawe najprawdopodobniej dane zdobyte przez hackerów pochodzą sprzed kilku lat, a dokładniej sprzed zmian w mechanizmach API. W roku 2018 Facebook zablokował dostęp do numerów telefonów dla programistów zewnętrznych, ale Bob Diachenko twierdzi, że w zabezpieczeniach musi być luka, o której ekipa Facebooka nie była świadoma.

Zobacz także: Facebook pracuje nad własnym systemem operacyjnym. Czy ma to sens?

Co z danymi użytkowników mogą zrobić hakerzy? Oczywiście możemy zacząć od wysyłania niechcianych wiadomości na nasze numery telefonów, które nawet mogą być personalizowane z wykorzystaniem imion oraz nazwisk. Co więcej znajomość unikalnych kodów użytkownika może ułatwić hakerom wyszukanie konkretnych osób na Facebooku, a od tego już niedaleko do zdobycia pełnych danych danej osoby. Miejmy nadzieję, że amerykański gigant dołoży wszelkich starań, aby poprawić zabezpieczenia na swojej platformie, z której korzysta praktycznie każdy.

Co myślicie o ostatnim wycieku danych na Facebooku? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!