GNOME 3.38 zostanie wydane już za kilka dni! Co nowego wnosi?

GNOME 3.38 zostanie wydane już za kilka dni! Co nowego wnosi?

GNOME to jedno z najpopularniejszych środowisk graficznych w świecie Linuxa. Już niedługo, bowiem 15 września, projekt doczeka się ogromnej aktualizacji do wersji 3.38. Co nowego wniesie? Sprawdzamy!

GNOME 3.38 – nowości

Pierwszą nowością jaką zauważymy to kompletnie nowy samouczek. To właśnie dzięki niemu dowiemy się jak poruszać się po systemie i jak wydajnie z niego korzystać. Poprawek doczekało się również wsparcie dla czytników linii papilarnych (korzystanie z nich ma być wygodniejsze i przyjemniejsze) oraz menu z aplikacji, w którym to ikony mają być nieco lepiej poustawiane, a nawet będziemy mogli samemu je poustawiać tak jak chcemy. Ponadto do System Menu dodano możliwość ponownego uruchomienia.

Czysty GNOME nareszcie doczekał się opcji wyświetlania stanu naładowania baterii w procentach bezpośrednio na górnym pasku. Opcja ta była do tej pory dostępna, jednak została schowana jako wtyczka. Teraz natomiast będzie normalnie dostępna w ustawieniach systemowych. Ważnym elementem GNOME 3.38 jest również zwiększona funkcja kontroli rodzicielskiej. Rodzice będą mogli stworzyć specjalny profil dziecka i zmodyfikować tam działanie przeglądarki, ograniczyć dostęp do programów, zakazać instalowania nowych aplikacji czy ustawić specjalne kategorie wiekowe. Dodatek ten powinien nie tylko uchronić dzieci, ale również system przed niepotrzebnymi modyfikacjami :).

Aktualizacji doczekała się również usługa GNOME Maps – przede wszystkim program od teraz jest responsywny i wyświetla się poprawnie nawet na ekranie smartfona. Dodatkowo dodano widok z satelity oraz tryb ciemny. Poprawki zauważymy również w przeglądarce internetowej Epiphany (GNOME Web). Ta od teraz blokuje automatyczne odtwarzanie filmów na witrynach, a także pozwala na wygodne wyciszenie danej karty. Ciekawym dodatkiem jest także możliwość wyświetlenia specjalnego kodu QR, który pozwala nam na łatwe połączenie się hotspotem uruchomionym na komputerze z Linuxem. Zmiany zauważymy również w aplikacji do robienia zrzutów ekranu, w zegarku i wielu innych. Już za kilka dni będziemy mogli przetestować te zmiany i myślę, że jest na co czekać :).

Czekacie na GNOME 3.38? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!