GNOME 45 Alfa wydane! Zmian niewiele…

GNOME 43 w Debianie 12
GNOME 43 w Debianie 12

Od jakiegoś czasu możemy cieszyć się GNOME 44, ale już wyczekujemy GNOME 45. Właśnie pojawiła się wersja Alfa, która, póki co, nie wnosi dużych nowości. Ale warto sobie powiedzieć co już wiemy.

GNOME 45 w wersji Alfa już dostępne

GNOME 45 to nowa wersja środowiska graficznego, które to zagości w Fedorze 39 oraz Ubuntu 23.10. Jak się okazuje, już możemy testować wersję Alfa, która pokazuje pierwsze prace deweloperów.

Drobne zmiany zauważymy w GNOME Control Panel, czyli w ustawieniach systemowych. Między innymi, możemy wyłączać okna dialogowe przyciskiem Esc, poprawiono też dostępność oraz wsparcie dla język od-prawej-do-lewej. Podobno dodano też sporo napraw błędów.

W ustawieniach Data i Czas dodano opcje znane z GNOME Tweak Tools, a mianowicie wyświetlanie większej liczby danych o aktualnej dacie na górnym pasku. Od teraz możemy tutaj mieć dzień tygodnia, sekundy oraz numer tygodnia.

(fot. 9to5Linux)
(fot. 9to5Linux)

Strona klawiatury zawiera teraz słowa kluczowe “Compose” i “Character”, a niejasna kategoria “Aplikacje” zostanie zastąpiona po prostu stroną z powiadomieniami. Strona zasilania zacznie oznaczać główną “baterię” jako UPS (jeśli faktycznie tak jest) i ukryje opcję automatycznego uśpienia na maszynach wirtualnych. Ponadto w GNOME 45 nazwa hosta zostanie zmieniona dopiero po naciśnięciu przycisku “Zastosuj”. Teraz tego brakuje i faktycznie jest to, przynajmniej dla mnie, niejasne.

Dodano też opcję importowania plików VPN, a także poprawek doczekała się strona z WiFi. Zmiany dostrzeżemy także w karcie Thunderbolt. Karta Dźwięk zaoferuje “słyszalne basy” na sprzęcie niskiej jakości – jest to coś ciekawego do przetestowania.

Menedżer plików Nautilus w GNOME 45 ma działać o wiele szybciej, zwłaszcza gdy mowa o wyszukiwaniu plików. Poprawiono też widok listy i tabeli. Zmiany dostrzeżemy również w kalendarzu, edytorze tekstu Gedit i w Loupe.

Jak widać, nowości jest sporo (to tylko ułamek tego co już dodano), ale nie są to zmiany naprawdę znaczące. Są to usprawnienia, które z pewnością pomogą w użytkowaniu, ale, póki co, nie są przełomowe. Ja sam czekam na lepsze wsparcie dla skalowania zmiennoprzecinkowego.

Źródło: 9to5Linux, GNOME

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!