Google Chrome będzie automatycznie blokować pobieranie niebezpiecznych plików

Google Chrome będzie automatycznie blokować pobieranie niebezpiecznych plików

Bezpieczeństwo użytkowników w sieci to wyjątkowo gorący temat. Niemniej jednak na wielu stronach znajdziemy ogrom plików, które mogą zagrażać bezpieczeństwu naszych danych czy nawet zablokować nasz sprzęt. Już niedługo Google chce wprowadzić zmiany w Chrome, które powinny przypaść do gustu tym osobom, które korzystają z tej przeglądarki.

Google Chrome będzie blokować niebezpieczne pliki

Joe DeBlasio, osoba pracująca w zespole do spraw bezpieczeństwa Chrome, opublikował post mówiący jasno – z bezpiecznych stron mamy mieć możliwość pobierania jedynie bezpiecznych plików. Przeglądarka automatycznie będzie skanować wszystkie pliki i informować użytkownika o zagrożeniach. Zmiany zostaną stopniowo wprowadzone począwszy od Chrome w wersji 82, która zostanie wydana już w kwietniu tego roku. W tej wersji przeglądarki Google ostrzeżenia będą dotyczyć jedynie tak zwanych plików wykonywalnych czyli tych pozwalających na instalację czy uruchomienie danego programu. W Chrome 82 użytkownik będzie mógł jednak zdecydować czy chce dany plik pobrać.

Google Chrome będzie automatycznie blokować pobieranie niebezpiecznych plików

W Chrome 83 natomiast pobieranie niebezpiecznych plików wykonywalnych będzie całkowicie niemożliwe. To oznacza, że jeśli przeglądarka uzna, że dany plik zagraża bezpieczeństwu użytkownika lub jego danych to najzwyczajniej w świecie zablokuje ten plik. Dodatkowo ostrzeżenia będą dotyczyć także plików spakowanych do archiwum. Chrome 84 natomiast ma dawać nam ostrzeżenia także o plikach PDF, a Chrome 85 o plikach muzycznych, obrazach, filmach czy dokumentach testowych.

Zobacz także: Kolejna gra do odebrania za darmo! Tym razem jest to Assassin’s Creed Syndicate

Jak widać plan Google dotyczący bezpieczeństwa użytkowników w sieci jest naprawdę ambitny. Zmiany mają dosięgnąć zarówno użytkowników korzystających z Chrome na komputerze, jak i tych używających przeglądarki na urządzeniach z Androidem czy iOS. Oczywiście najlepszym sposobem na uchronienie się od złośliwego oprogramowania jest zdrowy rozsądek i nie pobieranie nieznanych plików z dziwnych źródeł, ale zawsze dodatkowe zabezpieczenie jest czymś ciekawym.

Co myślicie o nadchodzących zmianach w Google Chrome? Czy waszym zdaniem blokowanie niebezpiecznych plików będzie czymś dobrym dla samego użytkownika? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!