Google atakuje szkołę! Chrome OS będzie jeszcze lepszy dla uczniów i nauczycieli

Chrome OS

Już od dawna Chrome OS jest popularny wśród uczniów, bowiem w wielu krajach to właśnie ten system jest szeroko wykorzystywany w szkołach. Aktualnie trwająca pandemia sprawiła, że wykorzystywanie komputerów przez szkolną młodzież stało się jeszcze ważniejsze, a to nie umknęło Google’owi. Dlatego też gigant szykuje ogromną aktualizację, która wniesie kilka udogodnień.

O ile w przypadku Windowsa czy Linuxa możemy przebierać w oprogramowaniu do nagrywania ekranu (choć moim faworytem jest OBS Studio – niezależnie od platformy), tak na Chrome OS jest z tym naprawdę krucho. Muszę jednak zaznaczyć, że narzędzie do nagrywania tego co się dzieje na ekranie jest bardzo ważne i przydaje się częściej niż może się wydawać – tym bardziej teraz, kiedy to szkoły i uczelnie pracują w trybie zdalnym.

Warto przeczytać: Google oddzieli Chrome Browser od Chrome OS. Posłuży temu projekt Lacros

Chrome OS z nagrywaniem ekranu

Google zamierza wydać ogromną aktualizację dla Chrome OS. Wniesie ona przede wszystkim narzędzie do nagrywania ekranu. Funkcja ta jest bardzo ważna, bowiem nie tylko pozwala na nagrywanie wykładów, ale także na przygotowanie specjalnych prezentacji, co studentom i uczniom powinno pomóc w przyswojeniu materiału.

Chrome OS nagrywanie ekranu
Nagrywanie ekranu w Chrome OS (fot. Google)

Poprawek doczeka się również ChromeVox, czyli narzędzie do czytania treści wyświetlanych na ekranie. Przede wszystkim aplikacja będzie automatycznie zmieniać głos w zależności od języka, w jakim został napisany tekst. Gigant umożliwi rodzicom dodanie Google Workspace for Education do konta ich dziecka w usługach Google, co pozwoli na proste zarządzanie poprzez Family Link. Ta funkcja pozwoli rodzicom na sprawdzanie co robi ich dziecko, nawet jeśli korzystają ze szkolnego konta.

Google zamierza wydać jeszcze w bieżącym roku ponad 40 nowych Chromebooków, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Wśród tych sprzętów znajdą się laptopy konwertowalne oraz takie współpracujące z piórami, aby ułatwić tworzenie notatek. Będą też takie laptopy, które mają obsługiwać karty SIM, co ułatwi dostęp do Internetu ludziom z tych krajów, gdzie bazuje się przede wszystkim na operatorach komórkowych. Ponadto Chromebooki na dzień dobry mają oferować takie usługi jak Google Meet oraz Zoom.

Korzystacie z Chrome OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!