Google Pixel 3 XL vs Google Pixel 3a XL – porównanie cen i specyfikacji

google pixel
fot. futurumresearch.com

Jak dotąd Google skupiało się przede wszystkim na smartfonach premium, takie był dotychczasowe produkty z serii Pixel. W tym roku zadebiutowały jednak kolejna dwa telefony z oznaczeniem “a”. Zobaczmy więc, czym różnią się od podstawowych modeli i z czego rezygnujemy.

Google Pixel 3 XL kontra Google Pixel 3a XL

Google Pixel 3 XL
Google Pixel 3 XL
Google Pixel 3a XLGoogle Pixel 3a XL
Wymiary i waga 158 x 76.7 x 7.9 mm
184 g
161.01 x 76.1 x 8.2 mm
167 g
Ekran 6.3 cala
OLED
rozdzielczość QHD+
Proporcje 18.5:9
6 cali
OLED
rozdzielczość FHD+
HDR
Proporcje 18:9
Procesor Qualcomm Snapdragon 845 Qualcomm Snapdragon 670
RAM 4 GB 4 GB
Pamięć wewnętrzna 64 / 128 GB 64 GB
Aparat tylny 12.2 Mpix
ƒ/1.8
1/2.55″, 1.4µm
OIS, EIS
autofokus, dual pixel detekcja fazy
podwójna dioda LED
Automatyczny HDR
12.2 Mpix
ƒ/1.8
1/2.55″, 1.4µm
OIS, EIS
autofokus, dual pixel detekcja fazy
podwójna dioda LED
HDR
Aparat przedni 8 Mpix ƒ/1.8
8 Mpix ƒ/2.2, szeroki kąt
8 Mpix ƒ/2.0
Bateria 3430 mAh
szybkie ładowanie
bezprzewodowe ładowanie
3700 mAh
szybkie ładowanie
Oprogramowanie Android 9 Pie Android 9 Pie
Cena $899

3899 zł (sprawdź w x-kom.pl)

$479

Wygląd zewnętrzny

Oba telefony są szalenie podobne do siebie, jeśli spojrzymy na nie od tyłu. Pixela 3 XL rozpoznamy po tym, że jego przycisk zasilania jest miętowy, a w modelu 3a XL – pomarańczowy. Sam Pixel 3a XL jest nieco wyższy i grubszy, a także lżejszy, ale z powodu większych ramek otrzymał mniejszy wyświetlacz. Oba telefony mogą się podobać, a ich design jest oryginalny. Warto wspomnieć, że Google Pixel 3a XL posiada złącze słuchawkowe jack 3.5 mm.

Ekran

Jeśli chodzi o ekran, to trzeba skrytykować producenta w przypadku obu modeli. Google Pixel 3a posiada ekran o przekątnej 6 cali ze sporymi ramkami u góry i u dołu, które nie pasują do trendów 2019 roku. W opozycji do niego stoi Pixel 3 XL, który posiada ogromnego notcha.

google pixel 3a 1

Docenić możemy za to wysoką rozdzielczość ekranu droższego Pixela. Oba modele posiadają wyświetlacze OLED, a Pixel 3 XL z funkcją HDR10.

Wydajność

Oba telefony zostały wyposażone w procesory od Qualcomma, które współpracują z 4 GB RAM-u. Jest to bardzo wydajny zestaw, który bez problemu powinien sobie radzić na co dzień, jednak jeśli jesteście zapalonymi graczami, to wydajniejszy Snapdragon 845 byłby lepszym wyborem. Co ciekawe, oba procesory są wykonane w 10-nm procesie technologicznym.

Bateria

W tej kwestii nie ma jednoznacznego zwycięzcy. Google Pixel 3a XL posiada większe ogniwo oraz mniejszy ekran o niższej rozdzielczości, dlatego powinien działać na jednym ładowaniu dłużej. Nie posiada jednak wygodnej funkcji bezprzewodowego ładowania.

pixel 3 i 3xl
Wygląd Pixela 3 i Pixela 3 XL

Aparat

Możliwości fotograficzne są najważniejszym elementem w specyfikacji Google Pixel 3a XL. Producent postanowił tutaj zastosować dokładnie taki sam aparat na tyle, jaki posiada droższy wariant. Dzięki temu zdjęcia z obu modelu są nie do odróżnienia, a Google pozamiatało wydając średniaka z tak dobrze radzącym sobie aparatem w gorszych warunkach oświetleniowych. Drobna zmiana została poczyniona w kwestii przedniego aparatu, gdyż Google Pixel 3 XL posiada dodatkowy obiektyw szerokokątny.

Czego jeszcze zabrakło w Google Pixel 3a XL?

Tańszy model nie posiada certyfikatu wodoodporności. Pozbawiono go też bezpłatnego dostępu do przesyłania zdjęć Google w pełnej jakości. Nie zrezygnowano jednak z głośników stereo.

google pixel premiera 1

Który telefon Wy byście wybrali? Zachęcamy do głosowania w ankiecie i uzasadniania wyboru w komentarzach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!