Dwie powszechne aplikacje Google zbierają na potęgę dane użytkowników – to Dialer i Wiadomości

realme GT Neo2 Google Wiadomości Google Telefon Google

No nie będę kłamał mówiąc, że korzystanie z narzędzi Google to nie jest czerpanie z najlepszych zasad prywatności. A dowodem tego jest fakt, że dwie niezwykle popularne aplikacje giganta na Androida po prostu za dużo zbierają danych użytkowników.

Wiadomości Google i Telefon Google – to one są odpowiedzialne za zbieranie danych o użytkowniku

Jeszcze kilka lat temu niemalże każdy producent telefonów oferował własne aplikacje do obsługi SMS-ów i rozmów telefonicznych. Nie tak dawno temu (może 3-4 lata temu) coś musiało się zmienić, bowiem Ci sami producenci na potęgę zaczęli instalować odpowiedniki od Google, a dokładnie Telefon Google i Wiadomości Google.

Jak wynika z artykułu “What Data Do The Google Dialer and Messages Apps On Android Send to Google?” autorstwa Douglas J. Leith, obydwa te programy nie zachowują się do końca etycznie wobec użytkownika. Obydwie te aplikacje zbierają i wysyłają dane bez wyraźnej i zaznaczonej zgodny przez użytkownika. Nie ma też możliwości rezygnacji z udostępniania tych danych.

Jak wykrył autor artykułu, kiedy osoba wysyła lub odbiera SMS-a, to na serwery Google wędruje cały zbiór danych, w tym informacja o zdarzeniu, dokładny moment, a także skrót kryptograficzny wiadomości. Jest też pobierany numer telefonu nadawcy. W przypadku rozmów telefonicznych jest analogicznie – wysyłany jest chociażby czas połączenia. Obydwa programy również zbierają informacje o tym w jaki sposób użytkownik z nich korzysta.

realme gt neo2 wiadomości google telefon google

Co ważne, informacje nie są niezależne i od razu są linkowane zarówno do danego ID urządzenia, jak i konta użytkownika, co jednoznacznie identyfikuje te metadane. Co ważne, konta Google są wypełnione prywatnymi informacjami – czy to w sposób bezpośredni (na przykład numery kart bankowych w Google Pay) czy pośredni przetrzymując w Google Drive chociażby skany prawa jazdy czy legitymacji.

Co prawda, Telefon Google oferuje świetną funkcję “ID rozmówcy i spam”, która wielokrotnie uwolniła mnie od głupiej rozmowy na temat fotowoltaiki. Jednakże takie zbieranie danych nie jest potrzebne do tej funkcji. Dlaczego? Już tłumaczę. Otóż jak zadzwoni do nas nieznajomy numer i zakończymy tę rozmowę, to aplikacja pyta nas, czy to był spam. Dopiero jak użytkownik naciśnie na “TAK”, to wtedy powinna być wysłana odpowiednia informacja na serwery. Tak się jednak nie dzieje.

Douglas J. Leith twierdzi, że Google zbiera więcej danych niż to przedstawiono, jednak ciężko jest to udowodnić. Takie praktyki mogą nie być do końca legalne w Europie, a gigant o problemie został już powiadomiony. Google obiecał, że ograniczy ilość zbieranych danych oraz usunie logi w Firebase Analytics. Aplikacja Wiadomości ma również zaoferować specjalny przełącznik, który ograniczy zbieranie danych do “niezbędnych”. Cokolwiek to znaczy…

Co zamiast tych dwóch aplikacji?

Na szczęście Android jest na tyle dobrym systemem, że pozwala korzystać z alternatyw. Tutaj nie ma co się rozpisywać i powiem, że w F-Droid znajdziemy mnóstwo zamienników. Ja bym wskazał dwa – Prosty Telefon oraz Proste Wiadomości SMS. Obydwie appki cechują się lekkością i prywatnością.

Źródło: Douglas J. Leith, The Register przez Tabletowo

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!