GPD P2 Max to interesujący laptop z… 8,9-calowym ekranem

GPD P2 Max to interesujący laptop z... 8,9-calowym ekranem

Obecnie nikogo nie dziwią prawie 7-calowe smartfony. Stały się one dla nas dobrym zamiennikiem telewizora i tabletu. Jednak do pracy wciąż najlepsze są laptopy i komputery, wyposażone w klawiaturę i pełny pakiet Office. Jeśli obecne na rynku rozwiązania są dla Ciebie zbyt duże, niewygodne – być może zainteresuje Cię GPD P2.

Najmniejszy ultrabook na świecie

Wyobraźcie sobie wydajnego laptopa z klawiaturą QWERTY, który jest podobnych rozmiarów co iPad Mini. Laptop, którego możecie zabrać ze sobą wszędzie i wysłać ważnego e-maila z dowolnego miejsca. Z taką właśnie propozycją wychodzi chińska firma GPD, która specjalizuje się w tworzeniu miniaturowych urządzeń do gier i pracy.

GPD P2 Max to interesujący laptop z... 8,9-calowym ekranem

GPD P2 Max ma 8,9-calowy wyświetlacz IPS (w proporcjach 16:10) o wysokiej jak na laptopy rozdzielczości wynoszącej 2560 x 1600 px. Daje to zagęszczenie wynoszące 340 ppi. Co więcej, ekran jest dotykowy i obsługuje 10 punktów dotyku. Obsługuje on również interakcję za pomocą rysika. Wąskie ramki sprawiają, że wyświetlacz stanowi niemal 81% frontu laptopa.

Wydajność na wysokim poziomie

Za wydajność odpowiada procesor Intel Core m3-8100Y, który w najuboższej wersji został połączony z 8 GB pamięci RAM LPDDR3. Mocy zatem nie powinno braknąć. Układ graficzny stanowi karta Intel UHD Graphics 615. Na miejsce dla danych przeznaczono dysk SSD, w zależności od wersji, o pojemności 256 lub 512 GB. Prędkość odczytu danych wynosi 1665 MB/s, zaś prędkość zapisu – 1469 MB/s. Urządzenie ma pre-instalowany system Windows 10 Home.

GPD P2 Max to interesujący laptop z... 8,9-calowym ekranem

Laptop jest wyposażony w standardową klawiaturę QWERTY. Producent postarał się, aby uniknąć poważniejszych kompromisów. Jednak w związku z niewielkimi wymiarami konstrukcji bez kilku modyfikacji się nie obeszło. Z istotniejszych zmian należy wypomnieć brak prawego klawisza Shift czy dzielony klawisz strzałek góra/dół. Pod klawiaturą znajduje się niewielki gładzik. W prawym górnym rogu znajduje się przycisk zasilania, który skrywa ukryty wewnątrz czytnik linii papilarnych. Na boku obudowy obecne są dwa porty USB-A, port USB-C oraz złącze Micro HDMI. Obudowa wykonana jest z magnezu. GPD P2 waży 650 g i ma grubość 14,2 mm.

8 godzin pracy

Z racji niewielkich ramek wokół wyświetlacza, producent zdecydował się umieścić kamerkę do rozmów internetowych w dość nietypowym miejscu – w zawiasie łączącym ekran z resztą obudowy. Ma ona rozdzielczość 2 Mpix. Układ chłodzenia stanowi wentylator, który pobiera ciepło od rurki cieplnej, która wypełniona jest płynem.

GPD P2 Max to interesujący laptop z... 8,9-calowym ekranem

Kolejną, niepodważalną zaletą GPD P2 Max, oprócz jego niewielkich rozmiarów, jest jego długi czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Ogniwo o pojemności 9200 mAh ma pozwalać na 8 godzin nieprzerwanego odtwarzania filmów. Co ciekawe, laptopa można ładować za pomocą ładowarek do telefonów oraz przy użyciu power banków. Najtańsza wersja wyposażona w 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB pamięci wewnętrznej, została wyceniona na 529$ (ok. 2000 zł). Kampania potrwa jeszcze 22 dni.

A co Wy uważacie o GPD P2 Max? Jest warty swojej ceny? Czy takie urządzenia mają współcześnie sens? Podzielcie się opiniami w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!