GrapheneOS chce mieć swojego Pixela, ale bez Google’a

pixel 6 grapheneos

Świat Androida jest bogaty w przeróżne alternatywne systemy, które możemy wykorzystywać zamiast tych, które mamy na smartfonie w momencie wyjęcia go z pudełka. Z nich wszystkich wyróżnia się GrapheneOS, który cechuje się ogromnym nastawianiem na prywatność.

GrapheneOS chce mieć własny smartfon

GrapheneOS stawia na bezpieczeństwo i prywatność użytkownika bez oferowania Usług Google. Do tej pory jednak system był dostępny jako Custom ROM na smartfony, głównie na Google Pixel.

Twórcy jednak powiadomili, że nie będą ciągle polegać na urządzeniach firm trzecich. Dlatego też nawiązali rozmowy z producentami telefonów komórkowych. Celem tego jest zaprojektowanie i wyprodukowanie smartfona, który od samego początku jest nakierowany na prywatność i bezpieczeństwo.

Smartfon może być podobny do Pixela, jednak właśnie zaoferuje alternatywny system operacyjny, czyli GrapheneOS. Niestety, twórcy nie zdradzają nic więcej – nie wiemy nawet kto jest producentem tego hardware’u.

grapheneos

Patrząc na konkurencyjne produkty z systemem GNU/Linux, możemy spodziewać się, że może takowy smartfon zaoferuje chociaż część ich zalet. Na przykład mowa tu o specjalnych przyciskach, które odcinają dostęp do mikrofonu, internetu czy kamery. Przydałaby się też opcja wyciągnięcia baterii – tak jak robi to FairPhone. Na szczegóły musimy jednak sobie jeszcze poczekać.

Źródło: GrapheneOS

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!