Spis treści
Rynek od dłuższego czasu został zalany wieloma tanimi opaskami sportowymi. Jeśli mowa o smartbandach pewnie na pierwszą myśl mamy lubianą markę Xiaomi, jednak oprócz popularnych Mi Bandów mamy wiele ciekawych modeli jakim jest na przykład Honor Band 4. Czy warto się zainteresować opaską firmy córki Huawei?
Recenzja Xiaomi Mi Band 3. Idealna opaska do iPhone’a?
Opakowanie Honor Band 4
Prosto po otwarciu paczki otrzymałem proste i niepozorne opakowanie, instrukcje, biały adapter do ładowania oraz kabel o długości aż 10 cm (Co producent miał na myśli dając białe akcesoria do czarnej opaski?). Wszelka wygoda ładowania kablem z zestawu została zażegnana ze względu na jego długość, chodź w Xiaomi jest tak samo.
Pierwsze wrażenia
Opaska nie zrobiła na mnie dobrego pierwszego wrażenia. Mając obok Mi Band 3, Honor dawał mi wrażenie taniej chińszczyzny. Front wykończony czarnym szkłem (daje bardziej wrażenie taniego plastiku) z zaznaczonym srebrnym dotykowym przyciskiem. W zestawie dostajemy gumowy pasek w kolorze ciemnego granatu.
Całość pierwszego złego wrażenia ratuje pierwsze uruchomienie. Kolorowy wyświetlacz OLED o przekątnej 0,95”, rozdzielczości 120×240 pikseli prezentuje się naprawdę dobrze. Co mnie zaskoczyło to w porównaniu do opaski Xiaomi front jest bardziej odporny na zarysowania i palcowania. Kilkukrotne spotkania z ścianą, stołem, futryną nie pozostawiły jakichkolwiek śladów.
CODZIENNE UŻYTKOWANIE
Przy pierwszym uruchomieniu urządzenie wymaga sparowania ze smartfonem i aplikacją Zdrowie Huawei (Czyli takie Mi Fit w wersji Honor). Sam proces parowania przeszedł bez problemu, jednak zaskoczył mnie brak języka Polskiego… tutaj mamy małą przewagę Mi Band 3 nad Honorem.
Sam interfejs opaski jest przyjemny jednak czułem niedosyt co do jego nowoczesności. Niektóre ikony wydawały się jak trochę jak sprzed 3 lat. Opaska pozwoli nam na dobre zastąpić normalny zegarek. Warto wspomnieć, że Honor Band nie ma funkcji ciągłego wyświetlania treści na ekranie ale jego włącznie możemy automatycznie aktywować poprzez podniesienie ręki. Powiadomienia z aplikacji wyświetlają się w przejrzysty sposób, jednak w aplikacjach typu Snapchat niektóre emotikony wyświetlały się ja w Mi Bandzie – chińskie krzaczki.
Zestaw funkcji, które oferuje opaska to typowy zestaw jak przystało na sportowego smartbanda: monitorowanie tętna, liczenie kroków, monitoring snu, przypomnienie o ruchu, stoper oraz pogoda.
Jak wygląda rozmieszczenie aplikacji?
Przesuwając ekrany kolejno w dół mamy do dyspozycji:
- Licznik kroków z procentowym dziennym wykonaniu zadania. Po dotknięciu wyświetlą się informacje o krokach, kaloriach, pokonanym dystansie, minutach intensywnego treningu i informacja ile razy wstawaliśmy z krzesła w ciągu dnia
- Puls – dokonujemy pomiaru.
- Sen
- Trening
- Więcej
- Powiadomienia
W sekcji Więcej znajdują się:
- Tarcze zegara
- Znajdź telefon
- Minutnik
- Stoper
- Jasność
- Reset do ustawień fabrycznych
- Restart
- Wyłączanie
- Informacje dotyczące przepisów
- Informacje o wersji oprogramowania
W sekcji trening możemy wybrać następujące aktywności:
- Bieganie
- Bieganie na bieżni
- Spacer
- Rowerek stacjonarny
- Pływanie na basenie
- Ogólny trening
APLIKACJA
Wspomniana wcześniej aplikacja Zdrowie pozwala nam dostosować tryb pracy opaski: monitoring snu TruSleep oraz monitoring pracy serca TruSeen 3.0. Musimy pamiętać, że włączenie tych funkcji znacząco nam skróci czas działania opaski. Wgrany system jest całkowicie zamknięty, a co za tym idzie nie obsługuje ani instalacji aplikacji, ani wgrywania czegokolwiek nowego do pamięci opaski.
BATERIA
Honor Band 4 został wyposażony w litowo-jonowy akumulator o pojemności 100 mAh. Według producenta powinno to starczyć na 6 dni pracy opaski z włączonym monitorowaniem tętna oraz snu. Zapewnienia producenta okazały się rzeczywistością, opaska wytrzymała prawie 6 dni przy włączonych wspomnianych funkcjach. Sam proces ładowania odbywa się przy użyciu dołączonej do zestawu ładowarki z wejściem microUSB. Tak jak wcześniej pisałem lepszym sposobem byłoby użycie innego kabla niż dołączony do zestawu, zwiększy to nam komfort ładowania. Proces ładowania trwa około dwóch godzin.
PORÓWNANIE DO MI BAND 3
Każda z opasek ma swoje wady i zalety, miałem tą przyjemność testować obydwa modele. Dla mnie najważniejsze przy zakupie nowej rzeczy jest jakość jej wykonania i opłacalność. Mi Band 3 wygrywa w porównaniu z Band 4 pod względem jakości wykonania, zaś sam w sobie ekran lepszy jest w Honorze. Między tymi opaskami jest istotna różnica – Mi Band posiada monochromatyczny ekran zaś Honor kolorowy. W codziennym użytkowaniu nie robiło mi to większej różnicy, gdyż informacje na obu ekranach były wyświetlane w sposób intuicyjny z małą różnicą, że w Xiaomi jest język Polski. Obie opaski słabo sobie radzą w pełnym słońcu. Czas działania: tu moim liderem jest band ze stajni Xiaomi. Reasumując gdybym miał prywatnie wybrać jeszcze raz opaskę byłby to najprawdopodobniej Mi Band 3.
Dla kogo jest Honor Band 4
- Dla osób szukającej niedrogiej, funkcjonalnej opaski sportowej/zamiennika do Mi Banda
- Dla chcących monitorować swój puls oraz
- Dla amatorów pływania na basenie i biegających
Dla kogo nie jest Honor Band 4
- Dla osób, które chcą zapisywać przebieg swojej trasy za pomocą GPS
- Nie dla szukających rozbudowanych powiadomień
- Nie dla osób nie znających angielskiego/chińskiego
- Nie dla chcących korzystać z mobilnych płatności
Zamów opaskę Honor Band 4 w sklepie x-kom
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!