Huawei kupuje rosyjską firmę Vokord. Nowa technologia rozpoznawania twarzy nadchodzi?

huawei p30 pro

Sytuacja firmy Huawei nadal nie jest do końca jasna. Chiński gigant nie doszedł do porozumienia z rządem Stanów Zjednoczonych, a Donald Trump nie odwołał licznych restrykcji, które uniemożliwiają producentowi z Państwa Środka współpracę z amerykańskimi firmami. Huawei bierze jednak sprawy w swoje ręce.

Huawei chce ulepszyć technologię rozpoznawania twarzy

Chiński gigant nabył za 50 milionów dolarów rosyjską firmę Vokord. Firma ta została założona w 1999 roku i zatrudnia ponad 120 matematyków i inżynierów. Od 20 lat tworzy zaawansowane systemy monitorowania i rozpoznawania obiektów. I to zarówno w kwestii samych kamer jak i w kwestii oprogramowania. Tym samym Huawei nie był zainteresowany tak naprawdę samą firmą, a doświadczeniem pracowników oraz patentami i innymi własnościami intelektualnymi.

huawei rozpoznawanie twarzy

Część pracowników firmy Vokord już teraz przenoszona jest do chińskich centrów badawczych i tam mają wykorzystać oni nową wiedzę aby stworzyć coś zupełnie nowego. Tym czymś najprawdopodobniej jest nowa technologia rozpoznawania twarzy. Mam wrażenie, że aktualnie prym w tej kwestii wiedzie Apple i ich FaceID, które działa wręcz rewelacyjnie, ale inny producenci w niektórych modelach także stanęli na wysokości zadania. Nie do końca jestem w stanie sobie wyobrazić co można byłoby w technologii tej usprawnić.

Zobacz także: Recenzja Huawei P30 Lite, naprawdę pięknego smartfonu, który zadowoli większość użytkowników, ale jeszcze nie teraz…

Biorąc jednak pod uwagę doświadczenie pracowników Vokord oraz liczbę patentów (11 patentów na sprzęt oraz 6 patentów na oprogramowanie) zapewne już za jakiś czas zobaczymy pomysł Huawei na nowości w kwestii rozpoznawania twarzy. Oczywiście nie spodziewam się, że rozwiązanie to zostanie wykorzystane już w najbliższych smartfonach. Każda nowość musi być odpowiednio przetestowana, aby nie skończyć jak wycofywane z rynku Samsungi Galaxy Fold. Mam wrażenie, że Huawei robi wszystko aby uniezależnić się od amerykańskich producentów. I zakup rosyjskiej firmy jest jednym z kroków, które mają na to pozwolić. Czekamy na pierwsze wyniki współpracy chińskiego giganta i Vokord!

Co myślicie o decyzji firmy Huawei? Preferujecie rozpoznawanie twarzy czy bardziej przekonuje was czytnik linii papilarnych? Zapraszamy do dyskusji!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!