Huawei Mate 20 Pro dokończy VIII Symfonie Schuberta

huawei mate 20 pro

VIII Symfonia Schuberta ma już prawie 200 lat i teraz, dzięki sztucznej inteligencji z modelu Huawei Mate 20 Pro zostanie w końcu ukończona!

Huawei stworzy dwie części symfonii

W 1822 Franz Schubert skomponował dwie części swojej VIII Symfonii, bez ostatecznego ukończenia jej. Od wielu lat miłośnicy muzyki klasycznej czują niedosyt związany z tą kwestią, co budzi wśród nich ogromne emocje. Z tego też powodu zespół Huawei postanowił wykorzystać innowacyjne rozwiązania swojego najnowszego smartfona, by pokazać, iż technologia może mieć wpływ kulturę.

https://www.youtube.com/watch?v=cxAYEOPiUyw

Do specjalnie przygotowanego oprogramowania Huawei Mate 20 Pro wprowadzone zostały istniejące części VIII Symfonii Schuberta. Algorytm przeanalizował jej brzmienie, nuty oraz tempo, a następnie przygotował melodię dla trzeciej i czwartej części, które mają być wierne stylowi oryginalnych fragmentów.

Całość następnie przeanalizował kompozytor Lucas Cantor, którego rolą było także wypełnienie ewentualnych braków i stworzenie zapisu nutowego. Całość natomiast wykonana zostanie już w najbliższy poniedziałek, 4 lutego, przez orkiestrę symfoniczną w Cadogan Hall w Londynie.

VIII Symfonia to nie jedyny muzyczny projekt Huawei

Warto jednocześnie pamiętać, że nie tak dawno, gdyż pod koniec ubiegłego roku chiński gigant przygotował w Wiedniu widowisko “Sound of light”, pokazując jak brzmi zorza polarna.

https://www.youtube.com/watch?v=TQ3KNXQwO1o

Zjawisko to sfilmowane zostało w Norwegii i stało się inspiracją dla muzyków. Inżynierowie Huawei przygotowali system sztucznej inteligencji z modelu Mate 20 Pro, który przeanalizował właściwości światła, zinterpretował dynamikę zorzy polarnej i opisał to wszystko za pomocą dźwięków.

Całość następnie została opisana nutami przez kompozytora Marka Sayfritza, a następnie zagrana w wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein przez Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana.

Trzeba przyznać, że osiągnięcia sztucznej inteligencji, którą niektórzy z nas noszą w kieszeni są imponujące. A to dopiero początek rozwoju tej technologii, więc bardzo ciekawi mnie to, czego spodziewać możemy się po naszych smartfonach za rok, dwa lub pięć…

Z drugiej jednak strony, jeśli postęp technologiczny będzie tak szybki, to za kilka lat pracę stracą nie tylko robotnicy, ale także artyści, których brak weny wypierany będzie przez nieustanną pracę maszyn.

Co myślicie o takich działaniach Huawei?
Podoba Wam się prezentowanie możliwości integracji sztucznej inteligencji z kulturą?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!