IKEA Smart Home z nowymi akcesoriami!

IKEA Lublin (fot. IKEA)
IKEA Lublin (fot. IKEA)

IKEA to również producent ciekawych urządzeń Smart Home. Jak się okazuje, katalog sprzętów powiększy się o czujniki.

IKEA z nowymi, inteligentnymi czujnikami

Nie wiem czy wiecie, ale IKEA to także producent sprzętów smart home. I co ciekawe, są to bardzo dobre urządzenia, chętnie wybierane chociażby przez użytkowników Home Assistant. Sprzęty te wykorzystują ZigBee i bardzo dobrze integrują się z tą platformą. Zresztą sam mam przycisk akcji z IKEI i jestem zadowolony.

Teraz jednak IKEA zamierza wprowadzić kolejne czujniki. Mają pojawić się początkowo w Danii w 2024 roku, ale zapewne później trafią też na inne rynki.

Pierwszym sprzętem jest IKEA Parasoll. Jest to czujnik otwarcia drzwi i okien. Nie jest to nic nowego, ot sprzęt oparty o magnes, który podaje dwie wartości – otwarte, zamknięte. Jest to bardzo dobre urządzenie do tworzenia automatyzacji, na przykład otwarcie okna może powodować zakręcenie ogrzewania. Sprzęt ma być zasilany bateriami AAA i to nawet przez 3 lata. Czujnik wyceniono na około 10 EUR.

IKEA Parasoll
IKEA Parasoll

Następny jest czujnik ruchu IKEA Vallhorn. Nie jest to pierwszy czujnik tego typu w sklepie IKEA. Ma być gotowy do użytku na zewnątrz i wewnątrz, a także cechuje się zgodnością z normą IP44. Również ma być zasilany bateriami AAA. Cenę ustalono na około 10 EUR.

IKEA Vallhorn
IKEA Vallhorn

Ostatnim produktem jest IKEA Badring, czyli czujnik zalania. Również nie jest to sprzęt oryginalny, coś podobnego oferuje Aqara oraz NOUS, ale dobrze, że istnieje konkurencja. Sprzęt wykrywa zalanie i świetnie nadaje się do łazienek czy kuchni. Produkt ma być dostępny nieco później w 2024 roku i nie znamy ceny.

 IKEA Badring
IKEA Badring

Warto dodać, że nie wiemy też na jakim protokole mają bazować te nowości. Znając IKEĘ będzie to prawdopodobnie ZigBee, ale nie zdziwiłbym się obecnością również Matter. Warto dodać, że ZigBee wymaga wykorzystywania bramki. IKEA oferuje swoją, ale w przypadku Home Assistant można wykorzystać inną, na przykład Sonoff.

Źródło: SmartApfel przez android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!