IKEA VINDSTYRKA to czujnik jakości powietrza do naszego domu

(fot. IKEA)
(fot. IKEA)

Chcesz znać jakość powietrza w swoim domu? IKEA właśnie pokazała VINDSTYRKA, czyli inteligentny czujnik jakości powietrza. Co oferuje?

IKEA VINDSTYRKA

IKEA właśnie pokazała nowy czujnik powietrza o nazwie VINDSTYRKA. jest to pełnoprawny monitor informujący nas o warunkach panujących w naszym domu. Mowa tu o pokazywaniu jakości powietrza na podstawie mierzenia pyłków PM2.5, a także wskazywaniu aktualnej temperatury i wilgotności. No i jak to bywa w przypadku szwedzkiego designu, sprzęt jest prosty, minimalistyczny i po prostu ładny.

Niestety, sklep nie udostępnił jeszcze pełnej specyfikacji. Na grafikach możemy dostrzec przewód, prawdopodobnie USB-C, który zasila sprzęt, ale możliwym jest, że czujnik będzie też zasilany za pomocą baterii. Mało tego, cena również nie jest znana, choć IKEA twierdzi, że produkt pojawi się na półkach sklepowych jeszcze w kwietniu 2023 roku. Obstawiamy, że będzie to około 300 złotych.

(fot. IKEA)
(fot. IKEA)

Inna z grafik pokazuje kobietę trzymającą smartfon z włączoną aplikacją. To sugeruje, że sprzęt będzie z kategorii smart, ale nie wiemy, na jakim protokole będzie bazował. Osobiście liczę, że będzie to Zigbee, który IKEA bardzo lubi. Popularność sklepów IKEA sprawi, że obsługa tego sprzętu powinna szybko trafić do Home Assistant.

IKEA VINDRIKTNING – czujnik jakości powietrza za niecałe 50 złotych

W sklepach IKEA już jakiś czas temu pojawił się mały gadżet, który może zwiększyć naszą świadomość na temat jakości powietrza w domu. Jest to właśnie czujnik jakości powietrza w oparciu o cząsteczki PM2.5. Jakość wyświetlana jest na podstawie kolorowego panelu – zielona barwa oznacza dobrą jakość, żółta przeciętną, a czerwona złą. Urządzenie zasila się za pomocą przewodu USB-C. VINDRIKTNING mierzy sobie 52 x 52 x 86 mm. Sprzęt wyceniono na 49,99 PLN.

(fot. IKEA)
(fot. IKEA)

Niestety, nie jest to produkt smart. Nie podłączymy go do żadnej aplikacji, nie sprawdzimy statusu w smartfonie, a także nie napiszemy żadnych automatyzacji. Jest to po prostu zwykły czujnik.

Ale oczywiście nie jest tak, że nic się z tym nie da zrobić. Dokupując moduł ESP i wykorzystując platformę ESPHome można “zamienić” ten sprzęt w inteligentny. Tym samym to otwiera furtkę do automatyzacji – na przykład zła jakość powietrza uruchamia oczyszczacz powietrza. Niestety, wymaga to dodatkowego zakupu, wiedzy oraz czasu, więc nie dla każdego to rozwiązanie będzie idealne.

Źródło: DailyWeb, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!