Indie zajęły majątek Xiaomi o wartości 725 milionów dolarów

xiaomi logo

Jak się okazuje, Indie zajęły ponad 700 mln dolarów w aktywach należących do Xiaomi. Powodem nielegalne przelewy.

Indie zajęły aktywa Xiaomi

Jak wynika z najnowszych informacji, w sobotę Indie zajęły 725 mln dolarów na lokalnych kontach firmy Xiaomi Technology India Private Limited. Powodem był wynik śledztwa, który dowiódł, że firma dokonywała nielegalnych przelewów na rzecz zagranicznych podmiotów, przedstawiając je jako opłaty licencyjne.

Pieniądze miały być przekazywane trzem podmiotom, a jeden z nich należy do grupy Xiaomi. Kolejne dwa swoją siedzibę mają w Stanach Zjednoczonych. Przelewy miały na celu osiągniecie korzyści przez podmioty z grupy Xiaomi. Transfery miały zostać przekazane na polecenie podmiotów z chińskiej grupy macierzystej. Jednakże chiński gigant stwierdza, że działa zgodnie z indyjskim prawem.

Xiaomi 12X
Xiaomi 12X (fot. Xiaomi)

Firma szybko wydała oświadczenie tłumaczące, Xiaomi przestrzega lokalnego prawa i uważa, że jego płatności z tytułu tantiem i oświadczenia dla banku są zgodne z prawem i prawdą. Firma ma współpracować z władzami w celu wyjaśnienia wszystkich problemów i nieporozumień.

Portal gsmmaniak.pl otrzymał oficjalne stanowisko Xiaomi Polska:

Jako marka ściśle związana z Indiami, wszystkie nasze działania prowadzimy zgodnie z lokalnymi przepisami i regulacjami. Dokładnie przeanalizowaliśmy nakaz wydany przez indyjskie władze państwowe.

Wierzymy, że nasze opłaty licencyjne i oświadczenia dla banku są zgodne z prawem i stanem faktycznym. Opłaty licencyjne, które uiszczało Xiaomi India, dotyczyły technologii i własności intelektualnej, wykorzystywanych w naszych produktach w wersji indyjskiej.

Uiszczanie takich opłat licencyjnych przez Xiaomi India jest zgodnym z prawem porozumieniem handlowym. Jednakże jesteśmy zobowiązani do ścisłej współpracy z władzami państwowymi, aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia.

Źródło: IT Biznes

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!