Wakacje wystartowały w pełni. Wiele osób ma jeszcze urlop przed sobą. A jak wiadomo, w czasie urlopowego leniuchowania książki są jednym z lepszych towarzyszy. Z tego też powodu podczas mojego niedawnego odpoczynku postanowiłem sprawdzić jak spisuje się „polski” czytnik ebooków inkBook Prime HD!

Specyfikacja inkBook Prime HD

  • Wymiary i waga: 159×114×9 mm, 165 g
  • Wyświetlacz: e-ink, 6 cali o rozdzielczości 1404 x 1072 px, technologia Rapid Refresh, podświetlenie
  • Procesor: Quad-Core Cortex A9
  • RAM: 512 MB
  • Pamięć wewnętrzna: 8 GB z możliwością rozszerzenia kartą MicroSD o maksymalnie 32 GB
  • Łączność: WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth, MicroUSB
  • Bateria: 2000 mAh
  • Oprogramowanie: system bazujący na Android 4.2.2 Jelly Bean
  • Dodatkowe: obsługa formatów EPUB i PDF (reflow) z Adobe DRM (ADEPT), MOBI (bez DRM), TXT, FB2, HTML, RTF, CHM; możliwość instalacji aplikacji Android (pliki .apk), możliwość odtwarzania plików audio (muzyka, audiobooki),
  • Cena: 549 zł w oficjalnym sklepie internetowym

Wygląd i jakość wykonania

Czytnik inkBook stylistycznie nie odstaje od konkurencji. Wykonany jest z tworzywa sztucznego dobrej jakości i nie jest urządzeniem ciężkim. Na froncie mamy 6-calowy wyświetlacz e-INK, który okalają spore ramki.

inkbook prime hdNa bocznych krawędziach mamy po dwa przyciski, których funkcje możemy sobie ustawić (np. do przechodzenia do kolejnej/poprzedniej strony). Pod wyświetlaczem umieszczono dotykowy przycisk, który także możemy dostosować do naszych potrzeb.

inkbook prime hd

Dolna krawędź czytnika to złącze MicroUSB oraz slot na karty MicroSD. Z tyłu natomiast znalazł się włącznik. Obudowa jest wykonana naprawdę dobrze

inkbook prime hd

Sam wyświetlacz dodatkowo może być podświetlany wbudowanymi diodami LED, które pozwolą korzystać z czytnika także w gorszych warunkach oświetleniowych, jednocześnie (chyba) nie wpływając negatywnie na nasz wzrok.

inkbook prime hd

Użytkowanie czytnika

Czytnik działa tak, jak tego oczekiwałem. Obsługiwana jest większość dostępnych na rynku formatów ebooków, czyli MOBI, ePUB, a także PDF. Co więcej może on także odtwarzać pliki audio i posiada łączność Bluetooth, więc nie ma problemu, by w czasie czytania słuchać dodatkowo muzyki lub też po prostu słuchać jakiegoś audiobooka na słuchawkach bezprzewodowych.

inkbook prime hdZe względu na oparcie systemu operacyjnego o Androida, inkBook Prime HD pozwala na instalację aplikacji mobilnych z plików .apk (które działają na starszym Andku). Wbudowana jest także przeglądarka stron www, jednak komfort otwierania stron WWW na sprzęcie nie należącym do najwydajniejszych jest średni…

inkbook prime hdDużym plusem jest dostępność aplikacji Legimi, która pozwala na czytanie ebooków bez konieczności kupowania poszczególnych pozycji (subskrypcja). Z tej formy dostarczania treści korzystałem w czasie tygodniowego urlopu w Hiszpanii i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że daje radę.

inkbook prime hdOczywiście czytnik ma wady. Największą wadą jest oparcie systemu właśnie o Androida, przez co responsywność urządzenia zdecydowanie traci, gdyby porównać go do Kindle. Mam jednak nadzieję, że z kolejnymi aktualizacjami softu sytuacja ulegnie poprawie, a w czasie czytania książek nie jest to aż tak wielka bolączka.

inkbook prime hdDodatkowo można dokupić sobie także etui „flip”, które będzie chroniło wyświetlacz w momencie, gdy nie używamy czytnika, a w czasie konsumowania treści może służyć za oparcie. Warto o tym pomyśleć…

Bateria

inkBook Prime HD wyposażony został w baterię o pojemności 2000 mAh. Korzystając z niego codziennie przez około 4-5 godzin, bez uruchamiania podświetlania ekranu, mogłem zapomnieć o ładowarce na około 6-7 dni. Niestety włączenie podświetlenia ekranu skraca czas pracy na jednym ładowaniu o połowę, więc czytając codziennie przez około 3-4 godziny z włączonym podświetleniem, baterii wystarczy na około 2-3 dni.

inkbook prime hdNa szczęście, ładowanie czytnika nie trwa długo i podłączając go na około godzinę do ładowarki, znów zyskać możemy dobrych kilka godzin czytania książek. A przecież to jest główny cel kupowania czytnika ebooków.

Zamów inkBook Prime HD o 50 zł taniej z kodem rootblog

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd i jakość wykonania
9
Wyświetlacz
10
Wydajność
8
Bateria
6
Stosunek ceny do jakości
8
Poprzedni artykułHuawei patentuje aparat pod wyświetlaczem
Następny artykułRzeszów może być pierwszym miastem z publicznym 5G
Redaktor naczelny interesujący się nowymi technologiami i dbający o to, by strona działała jak najlepiej (w końcu absolwent Informatyki na PWr). Od chwili gdy poznał co to Aliexpress, ciężko odciągnąć go od sprawdzania chińskich (i nie tylko) nowości. Zapalony gadżetomaniak, pełen energii i zapału do pracy i rozwijania wszystkiego, co internetowe.