Instalacja spoza App Store? Już w I połowie 2024 roku!

Instalacja spoza App Store? Już w I połowie 2024 roku!

Instalacja aplikacji bez uczestnictwa App Store na telefonach Apple jest niemożliwa – no chyba, że mówimy o zmodyfikowanych wersjach systemu. Jak się jednak okazuje, sideloading pojawi się już w I połowie 2024.

Apple umożliwi instalację aplikacji bez udziału App Store już w 2024 roku

Trudno nie odnieść wrażenia, że Unia Europejska ma pozytywny wpływ na Apple, a przynajmniej w odniesieniu do klienta. Dlaczego? Otóż to UE sprawiło, że Apple postanowiło zaimplementować port USB-C w telefonach iPhone. Kolejnym wymogiem ma być funkcja sideloadingu aplikacji, czyli instalacja oprogramowania bez użycia centralnego repozytorium, w tym przypadku jest to App Store. Warto tutaj odnotować, że w odróżnieniu od Androida, w iOS nie istnieje alternatywny sklep z aplikacjami.

Jak twierdzi Mark Gurman z Bloomberga, użytkownicy iPhone’ów w Unii Europejskiej będą mogli instalować aplikacje spoza oficjalnego sklepu już w I połowie 2024 roku.

Jest to oczywiście znacznie większa wolność dla użytkowników, bo będą mogli mniej polegać na usługach od Apple. Jest to także dobra decyzja dla deweloperów, którzy będą mogli dystrybuować aplikacje na iOS bez potrzeby płacenia prowizji na rzecz Apple. Zapewne lada moment pojawi się mnóstwo alternatywnych sklepów z aplikacjami, gdzie deweloperzy będą mogli umieszczać programy za darmo lub kosztem mniejszej prowizji.

Instalacja spoza App Store? Już w I połowie 2024 roku!

Apple twierdzi, że instalacja poprzez sideloading wystawia użytkowników na niebezpieczeństwo. Zapewne gigant opracuje jakiś system, który miałby w pewien sposób chronić właścicieli iPhone’ów. Warto dodać, że system macOS umożliwia instalację oprogramowania spoza sklepu.

Sideloading zapewne nie zagrozi pozycji App Store. W przypadku Androida przecież taka instalacja jest możliwa, ale i tak najważniejszym sklepem z aplikacjami jest Google Play Store. Wielu użytkowników nawet nie wie, że może instalować aplikację bez udziału Google’a. Warto też dodać, że telefony z systemem Android bez Usług Google’a oferują ograniczoną funkcjonalność.

Źródło: Bloomberg przez Apple World

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!