iOS 13.1 ogranicza ładowanie bezprzewodowe do 5W

iphone 11 pro max kolory

Najnowsza odsłona systemu iOS ciągle boryka się z drobnymi problemami. Niestety do listy dołączył kolejny. Choć czy aby na pewno to błąd?

Bezprzewodowa rewolucja

Kiedy w 2017 roku Apple zaprezentowało iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X, wraz z nimi zadebiutowało bezprzewodowe ładowanie. W świecie jabłek była to nowość, zatem każdy docenił, że w końcu nadszedł ten dzień. Wtedy też, maksymalna moc ładowania wynosiła 5W – tyle samo, co przy standardowej ładowarce przewodowej, dołączanej do urządzeń.

iPhone 11
iPhone 11

Z czasem jednak za pomocą aktualizacji do iOS 11.2 podniesiono tą wartość do 7.5W. Rok później, modele z serii XS, a także najnowsze warianty okraszone numerkiem 11, zwiększyły swoją moc do 10W. I wszystko byłoby super gdyby nie jedno “ale”…

Bez kabli, lecz na łańcuchu

Gdy tylko na rynku pojawił się najnowszy iPhone 11, sprawdzono jego możliwości ładowania. Debiutował on z systemem iOS 13.0. Wyniki były następujące:

iOS 13.1 ogranicza ładowanie bezprzewodowe do 5W

Gdy tylko rozpoczęło się ładowanie, moc osiągnęła 10W, zaś samo urządzenie dostawało 7.5W, czyli tak jak powinno. Czas jaki potrzebny był do osiągnięcia pełnego naładowania to około 3 godziny i 20 minut. Mniej więcej w normie, biorąc pod uwagę parametry oraz straty energii.

iOS 13.1 ogranicza ładowanie bezprzewodowe do 5W

Niedługo po tym, pojawiła się aktualizacja do iOS 13.1, w związku z czym powtórzono testy. I wtedy wyszły na jaw niepokojące fakty.

iOS 13.1 ogranicza ładowanie bezprzewodowe do 5W

Maksymalna moc wyjściowa ładowarki została ograniczona do około 6.7W, zaś urządzenie dla siebie otrzymywało jedynie 5W. Czas potrzebny do naładowania urządzenia wydłużył się aż o 40 minut. To całkowicie inny wynik względem poprzedniego testu, nie ma mowy o skali błędu statystycznego.

iOS 13.1 ogranicza ładowanie bezprzewodowe do 5W

Podsumowując, prędkość ładowania na iOS 13.1 spadła o około 30% względem iOS 13.0 a ładowarka o mocy 7.5W jest w stanie zapewnić jedynie 5W.

Zobacz także: Yanosik już jest dostępny w Apple CarPlay!

Błąd, czy…?

Co ciekawe, problem ten nie dotyczy wszystkich ładowarek. Produkty firm takich jak Belkin, Logitech, Mophie, Anker, Native Union działają prawidłowo. Co więcej, wszystkie te produkty można zakupić oficjalnie u Apple. Przypadek? No właśnie…

iOS 13.1 ogranicza ładowanie bezprzewodowe do 5W

Po głębszej analizie, nasuwa się pewien wniosek. Ograniczeniom nie podlegają ładowarki korzystające z regulacji napięcia o stałej częstotliwości. Taką solucję oficjalnie zaleca Apple, nic więc dziwnego, że akurat ładowarki oficjalnie przez nich sprzedawane, są tymi, które nie zostały obciążone. Urządzenia korzystające z innych metod, są ograniczane (dla bezpieczeństwa urządzenia?).

Istnieje też druga możliwość. To tylko błąd, a wszystko zostanie naprawione w iOS 13.2 (który już teraz jest dostępny jako beta), bądź ewentualnie w pomniejszej aktualizacji (potencjalnie iOS 13.1.3), jeśli Apple uzna błąd za wystarczająco krytyczny. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na dalszy rozwój sytuacji.

A was dotknął ten problem? Czy wolicie klasyczne ładowanie przewodowe?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!