Od teraz itch.io pozwoli Ci zagrać w niezależne gry na Linuxie

Od teraz itch.io pozwoli Ci zagrać w niezależne gry na Linuxie

W ostatnim czasie rozwój narzędzi pozwalających na granie w gry na Linuxie stał się naprawdę dynamiczny. Do grona platform, które pozwolą na uruchamianie tytułów z Windowsa na Pingwinku dołączył itch.io.

Itch.io to specjalna platforma, na której możemy udostępniać i sprzedawać nasze gry. Witryna wystartowała w 2013 i jest dostępna na Windowsie, macOS oraz Linuxie. Już w 2015 pojawiła się oficjalna aplikacja, a na platformie znalazło się aż 15 tysięcy gier i programów.

Warto przeczytać: Chrome OS i Steam? Tak, dzięki projektowi Borealis!

Itch.io pozwoli Ci zagrać w gry z Windowsa na Linuxie

Ostatnie miesiące to dynamiczny rozwój narzędzi pozwalających na gaming na Linuxie. Wszystko za sprawą Steama i ich funkcji Proton, która pozwala na uruchamianie gier z Windowsa na Linuxie bez wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji z zachowaniem wysokiej wydajności. Do tego grona dołącza właśnie itch.io.

Jak się okazuje, itch.io bez żadnych komunikatów i zapowiedzi wypuściło narzędzia pozwalające na uruchomienie gier z Windowsa na Linuxie. Nie jest to jednak tak rozbudowany dodatek jak w przypadku Steama. Aplikacja itch.io po prostu wykrywa zainstalowane na komputerze narzędzie Wine, a następnie pobiera potrzebne configi do uruchomienia danej gry. Oczywiście jeśli zdecydujesz się korzystać z tej funkcji to musisz pamiętać, że jest ona opcjonalna i często może nie działać zbyt poprawnie.

Od teraz itch.io pozwoli Ci zagrać w niezależne gry na Linuxie
(fot. GamingOnLinux)

Co ciekawe, nowa funkcja zadebiutowała już jakiś czas temu, prawdopodobnie na początku wakacji. Od razu po wprowadzeniu doczekała się – dzięki społeczności – kilku ulepszeń. Aplikację itch.io możesz pobrać >>stąd<<.

Gracie w gry na Linuxie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!