Strona główna Poradniki Jak odblokować bootloader w Xiaomi?

Jak odblokować bootloader w Xiaomi?

-

Już dosyć dawno Xiaomi zaczęło blokować bootloadery. Począwszy od Mi4c wszystkie modele wydane od 2015/2016 roku mają zablokowany program rozruchowy. Jednak nie ma się co martwić, żeby zmienić ten stan bierzmy się do pracy!

Najpierw zadajmy sobie pytanie: Co daje odblokowanie bootloadera? Na telefonie z oblokowanym BL mamy możliwość wgrywania nieoficjalnego oprogramowania, czyli tzw. custom romów jak MIUI Polska.

1. Załatwmy coś przez internet!

1.0. Rozpocznijmy od zalogowania się na koncie Xiaomi. Jeżeli takiego nie mamy, musimy je stworzyć. Dane takie jak numer telefonu, adres e-mail, kraj powinny być prawidłowe. Warto, aby nasz poziom security check-up sięgał 100 punktów, jednak nie jest to wymagane.

1.1.Teraz należy uzyskać pozwolenie od Xiaomi na odblokowanie BL. Wchodzimy na stronę miui.com/unlock i naciskamy „Unlock Now”.1.2. Należy wypełnić podanie, o odblokowanie. Jeżeli nasza sesja w przeglądarce ciągle jest aktywna zostaniemy przeniesieni od razu na stronę. Jeśli nie – trzeba się ponownie zalogować. W przypadku zmiany języka na chiński, klikamy English, aby przywrócić angielski.

1.3. Po zalogowaniu zostaniemy poproszeni o wybranie swojego nicku na forum MIUI.

1.4. Przechodzimy więc ponownie na stronę Unlock Your Mi Phone, aby złożyć podanie, klikamy ponownie Unlock now i zostajemy przekierowani na właściwą stronę. W pierwszej rubryce wpisujemy imię i nazwisko lub samo imię, druga rubryka to miejsce na nasz numer telefonu. Jako motywację prośby wpisujemy proste zadnie po angielsku, np. „I want to install custom ROM”. Zaznaczamy fajkę przy regulaminie i naciskamy zielonkawy przycisk Apply Now.

1.5. Na następnej stronie zostaniemy poproszeni o wpisanie kodu z SMS-a, który przyjdzie na wcześniej wymieniony numer.

1.6. Po zweryfikowaniu numeru telefonu pozostaje nam czekać na zgodę na odblokowanie BL. Proces może trwać do trzech tygodni, jednak z reguły jest znacznie szybszy. Posiadając diamentową rangę na forum en.miui.com jest szansa na szybsze dostanie zgody. Teoretycznie Xiaomi informuje nas o rozpatrzeniu podania wysyłając SMS-a, praktycznie jednak nie zawsze dostaniemy powiadomienie. Czy posiadamy zgodę możemy sprawdzić ponownie logując się na Mi Unlock. Jeżeli po kliknięciu Unlock Now zostaniemy automatycznie przeniesieni do strony z programem Mi Unlock, oznacza to, że zgoda została nam przyznana.

2. A teraz coś w telefonie!

2.1. W tym czasie na naszym telefonie powinniśmy się zalogować na koncie Xiaomi.

2.2. Następnie przechodzimy w Ustawienia > Informacje o telefonie na MIUI 8 lub Ustawienia > Urządzenie > Pełna specyfikacja na MIUI 9 i klikamy pięć razy w Wersja MIUI aż do otrzymania komunikatu, że jesteśmy programistą/developerem.

2.3. Kolejny krok to przejście do Ustawienia > Opcje programisyczne gdzie należy włączyć Zdjęcie blokady OEM oraz Debugowanie USB. Następnie wchodzimy w Stan Odblokowania Mi. Zostaniemy przeniesieni dalej gdzie wciskamy Dodaj Konto i urządzenie. Obecnie od dodania konta należy odczekać 72 godziny aby odblokować bootloader!

3. Dokończmy na komputerze!

3.1. Pobieramy program Mi Unlock jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy. Nie trzeba go instalować, wystarczy jedynie rozpakować archiwum .zip np. darmowym programem 7-zip.

3.2. W aplikacji akceptujemy regulamin (Agree) i logujemy się, koniecznie na to samo konto, co na telefonie.

3.3. Następuje sprawdzenie, czy posiadamy zgodę.

3.4. Aby aplikacja wykryła nasz telefon należy włączy go w trybie fastboot. To znaczy: wyłączyć telefon, a następnie włączyć przytrzymując przyciski Power i Volume down. Gdy nam się uda na telefonie ukaże się króliczek MiTu majsterkujący przy Androidzie.

3.5. Następny krok to naciśnięcie Unlock. Aby operacja się powiodła należy prawidłowo wypełnić wcześniejsze kroki.

3.6. Zielony komunikat „Unlocked succesfully” informuje nas o odblokowaniu bootloadera.

3.7. Uruchamiamy ponownie telefon i voilà ?

Po odblokowaniu bootloadera możemy zacząć właściwą zabawę – jak dobrać właściwe recovery dla swojego telefonu przeczytacie TUTAJ.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej