Jak rozpocząć karierę jako Project Manager w IT?

(fot. fauxels z Pexels)
(fot. fauxels z Pexels)

Posada Project Manager w IT jest szczególna i wymaga od kandydata wielu umiejętności zarówno twardych, jak i miękkich. Jak jednak zaciekawiony informatyk może rozpocząć ścieżkę kariery jako IT Project Manager?

Kto to jest Project Manager?

Zanim zechce się zostać IT Project Managerem, to warto dowiedzieć się kim on jest. IT Project Manager w dosłownym tłumaczeniu oznacza zarządcę do spraw projektów informatycznych. Zatem jak sama nazwa wskazuje, sprawuje on pieczę nad wszystkimi etapami realizowanych projektów oraz zarządza zespołem i rozdziela między pracownikami zadania. Do jego obowiązków też należy sporządzanie dokumentacji, dysponowanie firmowym budżetem, a nawet pilnowanie terminowej realizacji projektów.

Czy doświadczenie jest wymagane, aby zostać Project Managerem?

Mówi się, że oświadczenie jest kluczowe w podjęciu pracy jako IT Project Manager. Jest to jednak błędne stwierdzenie, ponieważ długi staż pracy można nadrobić wiedzą i to zdobytą w różnych formach. W sieci nie brakuje kursów i dostarczanej wiedzy jako podcasty, filmy czy artykuły. Wielu twórców udostępnia profesjonalne szkolenia kompletnie za darmo. Warto jednak – jak chce się być IT Project Managerem – ukończyć studia na kierunku “Zarządzanie”.

Jakie umiejętności powinien posiadać dobry kandydat na stanowisko IT Project Managera?

Zawód Project Managera w IT jest niezwykle szczególny, bowiem łączy umiejętności wprost ze świata technologii i techniki wraz z umiejętnościami miękkimi i nabytymi chociażby w szkoleniach związanych z zarządzaniem. Warto znać procesy wytwarzania systemów i programów oraz inżynierii wymagań. Nie można zapomnieć o umiejętnościach interpersonalnych, takich jak:

  • umiejętność wyrażania własnego zadania
  • zdolność do kierowania zespołem
  • umiejętność do przeprowadzania trudnych rozmów
  • zdolność wykonywania wielu zadań jednocześnie
  • zdolność do samodzielnego wykonywania obowiązków
  • ścisły i analityczny umysł
  • umiejętności organizacyjne
  • odporność na stres

A jak zacząć pracę jako IT Project Manager?

Jeśli już ktoś posiadł potrzebne umiejętności i jest gotowy zostać IT Project Managerem, to może przejść do następnego kroku, czyli faktycznie rozpoczęcia pracy. Do udanej rekrutacji wymagane jest dobre CV, które należy wysłać do odpowiednich firm. Warto w CV wpisać prawdziwe umiejętności, a sam dokument wykonać starannie i zwięźle. Rekruter już w pierwszej fazie rekrutacji potrafi odrzucić nawet 50% kandydatów tylko przez to, że CV jest nieodpowiednie. Wszak ten dokument to wizytówka chętnego do pracy.

Tak jak już zostało wspomniane, dobre CV powinno zawierać tylko i wyłącznie prawdziwe informacje, być estetyczne oraz zwięzłe. Nie można zapomnieć o wypisaniu cech charakteru kandydata związanych z tym stanowiskiem. Warto też pomyśleć o poziomie stanowiska, które się obejmie. Na początek najlepiej dokonać wyboru najniższych rang w hierarchii. Mowa tu o: Junior IT Project Manager lub Intern IT Project Manager. Tego typu prace są szczególnie polecane osobom, które nie posiadają żadnego doświadczenia w zawodzie, a za niższą stawkę są skłonni przyuczyć się do zawodu.

Pogadajmy o pieniądzach – ile zarabia IT Project Manager?

Stawka w głównej mierze zależy od kompetencji i umiejętności, które się posiada i zarazem oferuje. Ponadto ważne jest objęte stanowisko w firmie. Młody kandydat może liczyć na pracę jako Intern IT Project Manager, wtedy zazwyczaj zarobki wynoszą od około 3000 złotych brutto miesięcznie. Po odbytym stażu pracownik może ubiegać się o awans na pozycję Junior IT Project Manager, a wtedy jego zarobki znacząco wzrosną, a ich pułap osiągnie 4000 – 6000 zł brutto miesięcznie. Osoba doświadczona na stanowisku Senior IT Project Manager może liczyć na bardzo atrakcyjną stawkę w wysokości około 12000 – 16000 złotych brutto miesięcznie.

Artykuł płatny. Powstał we współpracy z Go Work

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!