Jak ustrzec się przed zakupem podróbki urządzenia Xiaomi?

xiaomi mi 8 lite (2)

Chińskie marki smartfonów powoli zdobywają Polskę. Wśród nich znajdziemy producenta Xiaomi, który jeszcze przed oficjalną dystrybucją w naszym kraju był chętnie kupowany na zagranicznych portalach. Producent, zdając sobie z tego sprawę umożliwił weryfikację (pochodzenia, gwarancji i wsparcia) urządzeń Xiaomi na swoich stronach.

Zakupy z drugiej ręki w tych czasach przestały być bezpieczne

Na polskim rynku dalej możemy znaleźć podróbki lub urządzenia Xiaomi dedykowane tylko na zagraniczne rynki. Niektórzy klienci mimo dostępnej oficjalnej dystrybucji w Polsce poszukują za granicą nietypowych modeli lub urządzeń w niższych cenach. Kiedy produkty przestają być potrzebne lub nie otrzymują wsparcia często lądują na chętnie przeglądanych przez Polaków portalach sprzedażowych. Kusząca cena oraz specyfikacja smartfonów lub smartwatchy od Xiaomi może przyciągnąć potencjalnych klientów.

Xiaomi 13T Pro
Xiaomi 13T Pro

Kupno elektroniki z drugiej ręki niesie za sobą różne niebezpieczeństwa. Oprócz braku gwarancji może się tak zdarzyć, że urządzenie nie będzie współpracować z kartami sim polskich operatorów. Powodem są oczywiście inne ustawienia oraz inne karty sim z chińskiego rynku. Gdyby tego było mało wiele telefonów w tych czasach to niemalże idealne podróbki. Klienci, którzy mniej interesują się takimi smartfonami mogą dać się nabrać na zupełnie inne urządzenie. I właśnie dlatego kupując coś z drugiej ręki należy bacznie uważać. Dotyczy to również zakupów u sprzedawców, którzy kuszą ceną na Allegro.

Wiarygodność urządzenia sprawdzisz po numerze imei/sn

Xiaomi w odpowiedni sposób zabezpieczyło swoich klientów przed smartfonami, które mimo logo Xiaomi tak naprawdę nie należą do producenta lub pochodzą z chińskiego rynku. Wystarczy, że sprawdzimy numer imei na dwóch stronach. Da nam to pewność pochodzenia urządzenia oraz ewentualnie dostępnej gwarancji na naszym rynku. Tak się składa, że posiadam numer imei, który nie pochodzi z polskiego rynku. Zerknijmy, o czym informuje nas pierwsza strona umożliwiająca weryfikacje telefonów Xiaomi.

Jak ustrzec się przed zakupem podróbki urządzenia Xiaomi?
mi.com/global/verify

Według strony Xiaomi pierwszy numer imei jest oficjalną wersją międzynarodową. Oznacza to w pełni legalne urządzenie pochodzące z fabryki samego producenta. Powyższa informacje nie jest jednoznaczna z dostępnością na danym rynku oraz gwarancją. Co takiego mówi kolejna strona? Z drugiego linka dowiadujemy się, że urządzenie nie pochodzi z oficjalnej dystrybucji w Polsce i nie ma globalnej gwarancji.

Jak ustrzec się przed zakupem podróbki urządzenia Xiaomi?
Warranty portal / fot.srt.b2x.com

Wszystko wskazuje na zakup urządzenia bezpośrednio w Chinach lub przez jakiegoś polskiego sprzedawcę w nieoficjalnej dystrybucji. Jest to doskonałe narzędzie, które daje nam 100% pewności odnośnie kupowanych przez nas smartfonów Xiaomi (mogą to być także inne urządzenia). Zerknijmy na drugiego smartfona tym razem kupionego w Polsce. Informacje na drugim screenie pokazują, że urządzenie pochodzi z polskiego rynku. Telefon oczywiście jest po okresie gwarancji.

Jak ustrzec się przed zakupem podróbki urządzenia Xiaomi?
fot.mi.com/global/verify

Niewiele osób jest w stanie znaleźć odnośnik do strony B2X. Sam znalazłem tego linka na stronie dystrybutora mi-store.pl. Jest to oficjalne źródło, z którego może korzystać każdy klient. Zaskakujące jest to, że Xiaomi ma dwie takie strony do sprawdzania wiarygodności swoich urządzeń.

Jak ustrzec się przed zakupem podróbki urządzenia Xiaomi?
Warranty portal / fot.srt.b2x.com

Jeśli ktoś myśli, że czasy podróbek oraz towarów kupowanych w Chinach się skończyły to jest w błędzie. Na rynku klienci często kupują różnego rodzaju urządzenia, niekoniecznie z wiarygodnego źródła. Wystarczy spojrzeć na ceny oraz dostępność urządzeń Xiaomi na portalu Aliexpress. Znajdziemy tam przeróżne urządzenia, które mogą zainteresować przyciągając ceną oraz specyfikacją. Patrząc na to szerzej wyobraźmy sobie, że ludzie kupujący smartfony Xiaomi na takim portalu mogą chcieć późnej je sprzedać innym osobom.

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!