Jak zrobić kopię zapasową zdjęć przez Zdjęcia Google [poradnik]

zdjęcia google

Codziennie robimy naszymi smartfonami mnóstwo zdjęć. Często jednak nie chce nam się ich zgrywać na komputer, więc gromadzimy je na telefonie, gromadzimy… dopóki nasz telefon nie ulegnie wypadkowi, zalaniu, rozbiciu i wtedy pojawia się problem z ich odzyskaniem. Warto więc wyposażyć się chociaż w kopię zapasową, w czym z pomocą przychodzi usługa Google Photos.

Czym są Zdjęcia Google – instalacja

Jeśli jesteście użytkownikami telefonów z Androidem, to najprawdopodobniej macie też konto Google. Przypuszczalnie w codziennym życiu bazujecie na usługach amerykańskiego giganta – korzystacie z wyszukiwarki Google, YouTube czy poczty Gmail. Oczywiście istnieją alternatywy, ale wile osób ceni sobie wygodę. Przygotował on też aplikację, która w prosty sposób pozwoli Wam zrobić kopię zapasową swoich zdjęć, ale nie tylko. Zacznijmy więc od pobrania Zdjęć Google, nie martwcie się, są one też dostępne dla użytkowników iOS.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ta aplikacja jest już zainstalowana na Waszych smartfonach z Androidem, w przypadku czystego Androida, to domyślna aplikacja galerii.

Konfiguracja kopii zapasowej

Włączenie kopii zapasowej przebiega bardzo prosto. U mnie, po uruchomieniu aplikacji od razu widzę, że funkcja synchronizacji jest wyłączona – informuje o tym przekreślona chmura.

Aby uruchomić i skonfigurować kopię zapasową, należy wejść w ustawienia naciskając trzy poziome kreski w lewym górnym rogu. Następnie wybrać opcję Kopia zapasowa i synchronizacja.

Aplikacja zapyta nas czy chcemy przechowywać zdjęcia w oryginalnej jakości, czy w wysokiej. Ta pierwsza opcja kosztuje nas miejsce na naszym dysku Google (na start jest to 15 GB) natomiast zdjęcia w wysokiej jakości są przechowywane bez ograniczeń. Oczywiście zalecam Wam wybranie właśnie tej opcji, gdyż 15 GB szybko się zapełni.

Możliwa jest jeszcze większa konfiguracja procesu kopii. Oprócz zdjęć z aparatu można dołączyć również inne foldery. Domyślnie zdjęcia są przesyłane jedynie przez Wi-Fi, ale możliwe jest też uruchomienie przesyłu przez dane komórkowe.

Synchronizacja z komputerem

Google przygotowało program, który pozwala synchronizować zdjęcia z komputera. Jeśli nie macie wszystkich swoich ważnych fotek na telefonie, a część znajduje się już na komputerze, to również możecie je zsynchronizować.

synchronizacja na komputerze

Program do synchronizacji z komputerem pobierzecie tutaj. Jest całkiem prosty w działaniu. Podczas instalacji należy zalogować się na swoje konto Google.

Jak zrobić kopię zapasową zdjęć przez Zdjęcia Google [poradnik]

Następnie wybieramy, które katalogi chcemy zsynchronizować i rozpoczynamy proces. O postępie informuje nas ikona w trayu.

Dostęp do zdjęć

Od teraz w aplikacji Zdjęcia Google będą się pokazywać wszystkie zsynchronizowane fotki. Oznacza to, że jeśli kupicie sobie nowy telefon i będziecie chcieli pokazać znajomym zdjęcie z wakacji sprzed roku, to znajdziecie je właśnie w tej aplikacji. Oczywiście nie zapominajcie o oryginalnych zdjęciach, które wciąż zostają na Waszym telefonie.

google photos

Drugi sposób na dotarcie zdjęć, to przeglądarka internetowa z otwartą witryną photos.google.com.

To nie jedyny sposób na automatyczne tworzenie kopii zapasowej. Jako alternatywę możecie wybrać też Microsoft OneDrive.

Podzielcie się w komentarzu swoim dotychczasowym sposobem na kopię zapasową zdjęć. Pamiętacie, żeby zgrać wszystko na dysk, czy wolicie chmurę?

Chcielibyście zobaczyć poradnik na temat innych funkcji aplikacji Zdjęcia Google?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!