Linux i kalkulator z Windowsa 10? Teraz jest to możliwe!

Linux i kalkulator z Windowsa 10? Teraz jest to możliwe!

Zapewne większość z Was kojarzy aplikację kalkulatora z Windowsa 10. Jest ona o dziwo całkiem przyjemna i przydaje się nie tylko do codziennych, prostych obliczeń, ale również do tych bardziej skomplikowanych związanych z fizyką czy informatyką. Jakiś czas temu jego kod źródłowy został udostępniony, a dzisiaj możemy zainstalować go na Linuxie!

Kalkulator z Windowsa 10 na Linuxie!

W wyniku udostępnienia kodu źródłowego powstała aplikacja Uno Calculator. Jest to nic innego jak przeportowany kalkulator znany z Windowsa 10. Długo się nie zastanawiałem i postanowiłem go zainstalować i sprawdzić. Już na pierwszy rzut oka przypomina swój pierwowzór i wszystkie elementy takie jak menu czy przyciski są niemalże takie same. Oczywiście aplikacja oferuje pełną funkcjonalność, między innymi kalkulator programisty czy możliwość wykonywania obliczeń związanych z fizyką.

Linux i kalkulator z Windowsa 10? Teraz jest to możliwe!

Uno Calculator został przygotowany z wykorzystaniem silnika Skia, dzięki czemu integruje się z systemem. Póki co jednak program działa dosyć wolno, animacje uruchamiają się z opóźnieniem, a błędnie napisana responsywność sprawia, że możemy zmniejszyć okno do takich rozmiarów, że znikają klawisze. Mało tego, nie możemy wprowadzać ani cyfr, ani znaków wykorzystując fizyczną klawiaturę, włącznie z tą alfanumeryczną. Z tego też powodu uważam, że Uno Calculator póki co pozostaje ciekawostką w świecie Linuxa, ale ma do tego pełne prawo – program jest w fazie Beta.

Linux i kalkulator z Windowsa 10? Teraz jest to możliwe!
Błędne skalowanie aplikacji

Jak zainstalować Uno Calculator To bardzo proste! Aplikacja została wydana w formie paczki Snap i aby ją zainstalować należy wpisać poniższą komendę.

sudo snap install uno-calculator --beta

Czy Linux oferuje jakiekolwiek dobre aplikacje kalkulatora? Jak najbardziej! Jest ich mnóstwo i muszę polecić między innymi Qalculate! oraz GNOME Calculator, z którego sam korzystam. Zapewne jednak dystrybucja, z której korzystasz, już oferuje aplikację kalkulatora.

Korzystacie z kalkulatora? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!