KAMRUI AK1 Plus ma Intel N95 i… odczepianą podstawę z dyskiem

KAMRUI AK1 Plus
KAMRUI AK1 Plus

Na pierwszy rzut oka KAMRUI AK1 Plus prawie niczym się nie wyróżnia, no może ładnym, niebieskim paskiem biegnącym dookoła obudowy. Jak się jednak okazuje, ten model Mini PC oferuje bardzo ciekawe rozszerzenie w formie… podstawki.

Do KAMRUI AK1 Plus dodasz dysk w formie podstawki

KAMRUI AK1 Plus to kolejne Mini PC wykorzystujące procesor z serii Alder Lake-N. Tym razem jest to czterordzeniowa jednostka Intel N95. Ciekawostką jednak jest fakt jak rozwiązano możliwość podłączenia dodatkowego dysku. Otóż dysk 2,5” podłączamy poza obudową, ale też w sumie w obudowie.

Brzmi dziwnie? No może tak, ale mowa tu o dedykowanej podstawie. Na nią nakładamy komputer. Wtedy Mini PC wygląda jak całkiem zwarta całość, ale w rzeczywistości są to dwa złączone ze sobą moduły. Co ważne, w podstawie możemy zainstalować dysk 2,5” SATA III. Jak możemy też dostrzec, złączem jest tutaj typowe USB-C.

(fot. producenta)
(fot. producenta)

Pełna specyfikacja:

  • Procesor: Intel N95, TDP: 15 W
  • Pamięć RAM: 8 lub 16 GB DDR4
  • Pamięć na dane: 256 GB, 512 GB lub 1 TB M.2 SSD SATA + dysk 2,5” w dodatkowej podstawie
  • Porty: 2x HDMI z obsługą 4K/60FPS, 3,5 mm Jack, RJ45 Gigabit Ethernet, 2x USB 3.2, 2x USB 2.0, DC
  • Sieć bezprzewodowa: WiFi 5 + Bluetooth 4.2
  • Wymiary: 128 x 128 x 52 mm
  • Masa: 454 g

O ile rozwiązanie z podstawką wydaje się ciekawe, tak sam komputer nie zachwyca. Po pierwsze, mamy starą kartę sieciową z WiFi 5 (a nie 6 czy 6E) oraz starym Bluetooth 4.2. Mało tego, dysk systemowy nie obsługuje protokołu NVMe, co skazuje nas na o wiele wolniejsze dyski SATA (i w dzisiejszych czasach rzadsze oraz droższe). No i finalnie, możliwość umieszczenia dodatkowego dysku 2,5″ nie jest jakaś oryginalna – ma to wiele komputerów Mini PC z Chin, jak i niektóre modele Intel NUC (które nadal kupicie chociażby w Komputroniku). Po prostu dysk umieszczamy w obudowie, a nie w podstawie.

(fot. producenta)
(fot. producenta)

Znamy też cenę KAMRUI AK1 Plus. Najtańszy wariant oferuje 8 GB RAM i dysk 256 GB. Wyceniono go na 142,99 USD, co daje ponad 600 złotych. Najdroższy wariant to 16 GB RAM i dysk 1 TB na system. Tutaj cena wynosi 220,99 USD , co daje ponad 930 złotych. Nie jest to drogo, ale koszt wysyłki do Polski wynosi ponad 70 USD. Dlatego ciężko nam polecić ten sprzęt, tym bardziej, że konkurencja, nawet na naszym lokalnym rynku, jest ciekawsza.

Źródło: cnx-software

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!