Karo Electronics QS93 to komputer wielkości karty kredytowej. Co oferuje?

Karo Electronics QS93
Karo Electronics QS93

Firma Karo Electronics zaprezentowała bardzo ciekawy komputer typu System-on-Module QS93, którego rozmiary są mniejsze niż karta płatnicza, a do tego został wyposażony w unikatowy procesor NXP.

Karo Electronics QS93 kusi wymiarami

QS93 to komputer typu SoM (System on Module), czyli coś podobnego do Raspberry Pi CM4. QS93 jest jednak dużo mniejszym sprzętem, ponieważ wymiary to zaledwie 27 x 27 x 2,7 mm. Tak, sam moduł jak tak malutki, ale co w sobie mieści?

Sercem sprzętu jest dwurdzeniowy procesor ARM NXP i.MX93 1,5 GHz, rdzenie Cortex-A55. Do tego mamy 1 GB RAM LPPDR4 oraz 4 gigabajty wbudowanej pamięci eMMC. Mamy wsparcie dla grafiki 2D oraz akcelerator AI o możliwościach 0,5 TOPS. Na urządzeniu znalazło się 100 padów o rozstawie 1 mm. Zawierają one linie do wielu elementów, w tym do pamięci, ekranu, kamery czy sieci (2x gigabit Ethernet).

Producent obiecuje także, że urządzenie może pracować w ekstremalnych temperaturach od -40 do 85 stopni Celsjusza. Niemiecka firma udostępniła również dedykowaną dokumentację do Karo Electronics QS93 oraz Yocto Linux BSP na Githubie.

Jeśli ktoś chciałby pobawić się tym sprzętem, to dobrą opcją uzyskania dostępu do tego sprzętu jest wybór płyty QSBASE93 o wymiarach 85 x 56 mm. Komputer wtedy przypomina SBC typu Raspberry Pi, obsługuje wyżej wymieniony SoM, a także oferuje dwa porty Ethernet 1 Gbit, port USB 2.0 i złącze LVDS do połączenia ekranu. Nie zabrakło portu USB-C. Póki co, cena nie jest znana.

Aktualizacja

Pojawiła się cena za Evaluation Kit (QSBASE93), czyli za gotowy moduł przypominający Raspberry Pi. Cena to 145 GBP, co daje ponad 760 złotych. Jak więc widać, tanio nie jest, spodziewałem się nieco lepszej oferty. Z drugiej strony nadal kuszą niewielkie wymiary i ciekawy procesor.

Źródło: cnx-software

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!