To koniec Visual Studio Code? Kate rzuca wyzwanie!

Kate
Edytor Kate

Jeśli mieliście cokolwiek do czynienia z kodowaniem, to zapewne znacie Visual Studio Code. Jest to popularny, otwartoźródłowy edytor tekstu, który przez wielu jest nazywany tym najlepszym. Fakt, Microsoftowi udało się stworzyć coś bardzo dobrego, co jest wykorzystywane wszędzie, nawet na Linuxie. Warto jednak pamiętać o innych edytorach, na przykład Kate!

Jeśli korzystaliście z KDE Plasma to zapewne zapoznaliście się z edytorem Kate (bądź z jego okrojoną wersją pod nazwą KWrite). Tak, jest to edytor kodu stworzony z myślą o środowisku Plasma, jednak możemy korzystać z niego również na Windowsie, jak i MacOS. Jest on całkiem lekki (jest natywną aplikacją, a nie Electronem), a zarazem przyjemny w użytkowaniu i całkiem potężny. Niestety, nie tak potężny jak VSCode, jednak prawdopodobnie to się zmieni!

Kate w wersji 21.04 ma być prawdziwą rewolucją

Niegdyś Kate był naprawdę polecanym edytorem, jednak chyba został nieco zaniedbany przez deweloperów, co sprawiło, że programy jakie jak VSCode czy Atom jeszcze łatwiej zdobyły popularność (zwłaszcza produkt Microsoftu). Na szczęście autorzy Kate zapowiedzieli całą listę nowości, która przywróci edytor na właściwe tory. Co więc zostanie dodane?

  • Zintegrowane wsparcie Git
  • Dostęp do palety komend (w VSCode funkcja skryta pod skrótem Ctrl+Shift+P)
  • Usprawniony system szybkiego otwierania
  • Poprawiony system wyszukiwania w plikach
  • Lepsze wsparcie dla LSP (Language Server Protocol)
Kate
Wsparcie dla Git w Kate

Co prawda, użytkownicy mogli korzystać z Gita poprzez wbudowany w Kate terminal, jednak dzięki natywnym wsparciu będzie to znacznie łatwiejsze. To sprawia, że tworzenie gałęzi czy sprawdzanie historii zmian w pliku będzie możliwe za pomocą kilku prostych kliknięć.

kate
Command Palette w Kate

Korzystając z Atom czy Visual Studio Code zapewne polubiłeś się z Command Palette. Jest to małe okienko, które otwieramy wygodnym skrótem klawiszowym, a następnie robimy niemalże wszystko, chociażby wyszukujemy chciany plik w projekcie czy zmieniamy ustawienia edytora. Obecność Command Palette w Kate jest bardzo ważna i dobrze, że twórcy dodadzą tę funkcję. Oczywiście nie możemy zapomnieć o kolejnych dodatkach, które znacznie wpłyną na wygodę użytkowania, jak i na wydajność.

kate
Lepsze wsparcie dla LSP w Kate

Aktualizacja 21.04 na dobre zmieni Kate, który może stać się naprawdę dobrą konkurencją dla Visual Studio Code czy Atom. Przypuszczam, że zwłaszcza dla użytkowników KDE Plasma nowe uaktualnienie sprawi, że porzucą rozwiązanie Microsoftu na rzecz natywnego i lepiej integrującego się narzędzia.

Z jakiego edytora kodu korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: It’s FOSS

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!