KDE neon przechodzi na KDE Plasma 6

KDE neon przechodzi na KDE Plasma 6
Fedora 37 z KDE

KDE neon to system operacyjny, który dostarcza najnowsze i czyste wersje KDE Plasma. Jak się dowiadujemy, system właśnie rozpoczął przejście na kompletnie nowe KDE Plasma 6.

KDE neon rozpoczyna przygodę z Plasma 6

KDE neon nie ma być nazywany dystrybucją, choć jeśli chcielibyśmy pominąć żądania twórców, to dalibyśmy ten dystrybucji łatkę semi rolling release, gdzie baza (to jest Ubuntu) jest stabilna, ale wersje środowiska graficznego zawsze są najnowsze. Ponadto mowa tu o czystej wersji KDE Plasma, czyli mojej ulubionej (podobnie mam z GNOME).

Jak wiemy, rozwój Plazmy 5 zakończył się i teraz twórcy skupiają się na nowej generacji, czyli na wersji 6. Jak się okazuje, KDE neon w wersji unstable już jest przenoszony na nowe wydanie Plazmy. Warto tutaj odnotować, że to bardzo wczesny etap rozwoju, a przeróżne paczki są wymieszane, to znaczy niektóre pochodzą już z KDE Plasma 6, a niektóre z Plasma 5. Jest też mnóstwo błędów, bugów i ten OS po prostu nie nadaje się do użytku codziennego. Ale można sobie OS przetestować w maszynie wirtualnej.

Na pokaz większej liczby zmian będziemy musieli poczekać. Póki co, wszystko się kształtuje i nie wiemy czego możemy się spodziewać. Deweloperzy KDE Plasma nie hamują się i często dodają naprawdę mnóstwo nowości. Zapewne i teraz tak będzie.

Źródło: OMG!Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!