Klasyczny telefon kosztujący prawie 1500 złotych. Taki właśnie jest Mudita Pure

Klasyczny telefon kosztujący prawie 1500 złotych. Taki właśnie jest Mudita Pure

Można odnieść wrażenie, że klasyczne smartfony odeszły do lamusa. Nic bardziej mylnego! Te mają się całkiem dobrze i zdobywają rynki rozwijające się. Są również osoby, którzy w tych sprzętach szukają możliwość zachowania prywatności i wygody, czego przykładem może być Mudita Pure.

MuditaOS to minimalistyczny i otwartoźródłowy system operacyjny stworzony z myślą o telefonach komórkowych

MuditaOS to otwartoźródłowy system operacyjny zaprojektowany z myślą o klasycznych telefonach komórkowych wyposażonych w ekran E-Ink. Tak, dokładnie w takie same wyświetlacze, które znajdziemy w e-czytnikach, na przykład w Kindle. Telefon z MuditaOS ma oferować takie elementy jak: ekran główny (z zegarkiem i powiadomieniami), wykonywanie połączeń głosowych, tworzenie list kontaktów, wysyłanie wiadomości SMS, odtwarzacz muzyczny, kalendarz, stoper i inne narzędzia. Czytając to zapewne przypominają się Wam czasy pierwszej dekady XXI wieku.

Klasyczny telefon kosztujący prawie 1500 złotych. Taki właśnie jest Mudita Pure

Co ciekawe, z systemem współpracuje dedykowana aplikacja na komputery z systemami Windows, macOS oraz Linux. Pozwala ona na aktualizację OS-a, zgrywanie plików audio, eksportowanie notatek, tworzenie dłuższych wiadomości, synchronizowanie kalendarza, a nawet wykorzystywanie telefonu jako hotspot.

Klasyczny telefon kosztujący prawie 1500 złotych. Taki właśnie jest Mudita Pure

Na czym będzie można korzystać z MuditaOS?

MuditaOS to nie tylko system, ale również dedykowany sprzęt. Komórkę nazwano Mudita Pure i wygląda naprawdę świetnie. Jest ona dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych – szarej i czarnej – i przypomina telefony Nokii, choć w znacznie minimalistycznej wersji. A co oferuje Mudia Pure?

  • Procesor ARM Cortex-M7 o taktowaniu 600 MHz
  • 16 megabajtów pamięci RAM oraz 16 gigabajtów pamięci eMMC na dane
  • Łączność 4G/LTE, Blutooth 4.2, Dual SIM (brak WiFI)
  • Wyświetlacz E-Ink o przekątnej 2,84 cala i rozdzielczości 600 x 480 z 16 kolorami
  • Głośniki i mikrofony firmy Harman, obsługa formatów MP3, WAV, FLAC
  • Złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm, USB-C
  • Bateria Li-Po 1600 mAh z możliwością łatwej wymiany
  • Bardzo niski współczynnik SAR
  • Certyfikat IP54

Póki co Mudita Pure jest dostępny w przedsprzedaży, a dostawa ruszyć ma w kwietniu 2021 roku. A cena? Cóż, ta jest dwa razy wyższa niż się spodziewałem i wynosi aż 1232 PLN. Mało tego, jest to cena promocyjna związana z przedsprzedażą. Regularny koszt telefonu ma wynosić nieco więcej, a dokładnie 1449 złotych!

Klasyczny telefon kosztujący prawie 1500 złotych. Taki właśnie jest Mudita Pure

Cena zdecydowanie jest zbyt wysoka, tym bardziej, że mówimy tu o zwykłym, klasycznym telefonie z klawiaturą i lekkim systemem operacyjnym, który nie musi zbyt wiele oferować. Gdyby tu była mowa o smartfonie z kompletnie nowym, ale świetnym systemem, to byłbym w stanie zapłacić tyle pieniędzy, natomiast zakup Mudita Pure uważam za niezbyt dobrą decyzję.

Co myślicie o MuditaOS oraz Mudita Pure? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!