Komisja Europejska zbada przejęcie firmy Fitbit przez Google

Komisja Europejska zbada przejęcie firmy Fitbit przez Google
Full inbox lineup for Fitbit Charge 4.

W listopadzie zeszłego roku Google ogłosiło, że przejmie Fitbit za kwotę aż 2,1 miliarda dolarów. Już wtedy pojawiły się głosy, że amerykański producent może wykorzystać dane zbierane przez inteligentne zegarki czy opaski do tworzenia personalizowanych reklam. Teraz sprawie postanowiła przyjrzeć się Komisja Europejska!

Co z przejęciem Fitbit przez Google?

Komisja Europejska rozpoczyna właśnie dochodzenie, które ma zakończyć się w grudniu tego roku. Jaki jest powód takiej decyzji? Według KE Google może wykorzystywać dane zbierane przez inteligentne sprzęty Fitbit nie tylko do informowania użytkownika o aktywności, ale także do tworzenia jeszcze lepiej dopasowanych reklam. To miałoby dać firmie przewagę nad konkurencją i być działaniem typowo monopolistycznym. Oczywiście amerykański producent zapewnia, że tego typu sytuacja nie będzie mieć miejsca. Google, przynajmniej według oficjalnych komunikatów, nie chce wykorzystywać danych zbieranych przez sprzęty Fitbit, ale tego typu zapewnienia nie zawsze okazują się prawdą.

google logo

Ciężko na tę chwilę stwierdzić czy decyzja Komisji Europejskiej ma sens. Z racji tego, że już teraz ogłoszono, że postępowanie zostanie zakończone dopiero w grudniu musimy uzbroić się w jeszcze sporo cierpliwości, aby dowiedzieć się czy Google faktycznie będzie mogło przejąć Fitbit. Warto także zaznaczyć, że według Google przejęcie to byłoby czymś dobrym dla rynku urządzeń wearable, ponieważ zwiększyłoby konkurencyjność.

Zobacz także: Google Pixel 4a trafia do sprzedaży. Czy smartfon ten zmieni rynek średniaków?

I jeśli amerykański gigant faktycznie nie chce wykorzystywać danych zbieranych przez urządzenia Fitbit do tworzenia spersonalizowanych reklam to najprawdopodobniej dochodzenie Komisji Europejskiej to wykaże. Google w oficjalnym komunikacie zaznacza, że na rynku znajdziemy naprawdę sporo smartwatchy czy inteligentnych opasek różnych producentów, a połączenie sił tej firmy z Fitbit mogłoby przynieść samym użytkownikom jeszcze ciekawsze nowości. Czy faktycznie tak się stanie? Wszystko stanie się jasne już w grudniu tego roku. Miejmy nadzieję, że zapewnienia Google zostaną potwierdzone przez Komisję Europejską!

Na zdjęciu głównym znajduje się Fitbit Charge 4.

Korzystacie na co dzień z inteligentnych zegarków lub opasek sportowych? Co myślicie o urządzeniach Fitbit? Myślicie, że przejęcie tej firmy przez Google przyniosłoby nam jeszcze lepsze sprzęty? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!