Strona główna Aktualności Koniec wsparcia Androida 4.0 Ice Cream Sandwich przez Usługi Google

Koniec wsparcia Androida 4.0 Ice Cream Sandwich przez Usługi Google

-

Android 4.0 Ice Cream Sandwich przestaje być wspierany przez usługi Google Play. Amerykański gigant poinformował o tym świat na własnym blogu dla deweloperów.

Koniec Ice Cream Sandwich

Powód decyzji Google jest prosty – udział w całym rynku smartfonów Androida 4.0 jest na tyle mały, że aktualizowanie usług Google Play jest całkowicie nieopłacalne. Aktualnie jedynie 0,3% wszystkich urządzeń z systemem z zielonym robocikiem pracuje na Ice Cream Sandwich. Jednocześnie deweloperzy są zachęcani przez Google do zaktualizowania swoich aplikacji do API poziomu co najmniej 16. Co to oznacza? Posiadacze Androida 4.0 już niedługo przestaną otrzymywać jakiekolwiek aktualizacje zainstalowanych aplikacji. Część z nich będzie dało się zaktualizować za pomocą plików APK pobranych z sieci, ale bez wątpienia opcja taka będzie mniejszością. Ice Cream Sandwich trafił na urządzenie mobilne siedem lat temu. Taki okres czasu wsparcia i ciągłych aplikacji usług Google Play robi wrażenie. Ostatnią aktualizacją dla Androida 4.0 będzie wersja Play Services APK 14.7.99.

android 4.0 ice cream sandwich

Która wersja Androida jest najczęściej używana?

Myślę, że wiele osób nie będzie zaskoczonych informacją, że najpopularniejszym Androidem nie jest najnowsza jego wersja. Wiele producentów niezbyt chętnie aktualizuje system z zielonym robocikiem, a co za tym idzie użytkownicy są skazani na korzystanie z jego starszych wersji. W październiku 2018 roku najwięcej posiadaczy smartfonów, aż 28,2%, posiadało Androida Nougat (zarówno 7.0 i 7.1). Na drugim miejscu uplasowało się Oreo z wynikiem 21,5%, a podium zamyka Marshmallow z 21,3%. Czwarte miejsce zajmuje Lolipop z naprawdę niezłym, jak na tyle lat na rynku, wynikiem – 17,9%. Los Ice Cream Sandwich może niedługo podzielić Jelly Bean, z którego korzysta 3% użytkowników. Co ciekawe w zestawieniu tym nie znajdziemy najnowszego Androida Pie. Google nie uwzględnia edycji z udziałem mniejszym niż 0,1%, a co za tym idzie nadal bardzo niewielka liczba urządzeń otrzymała aktualizację do 9.0.

android podział

A z której wersji Androida wy korzystacie? Otrzymaliście już aktualizację do najnowszego systemu z zielonym robocikiem? Zapraszamy do dyskusji!
Kolejny artykuł znajdziesz poniżej