Które smartfony były najpopularniejsze w 2019 roku? Można było to przewidzieć…

smartfon analiza rynek

Ponownie topka urządzeń została zdominowana przez jednego producenta — Apple. Mogliśmy się tego spodziewać, ponieważ amerykański producent wciąż radzi sobie zupełnie dobrze. Najpopularniejszym urządzeniem nie był jednak najnowszy iPhone.

Apple : Samsung — 5 : 4

Według statystyk przedstawionych w raporcie Omdia Smartphone Model Market Tracker, to Apple ma w swoim portfolio najpopularniejsze modele z 2019 roku. Pierwsze miejsce zajął nieco budżetowy iPhone Xr, który pojawił się na rynku w 46,3 miliona egzemplarzy. Tym samym wyprzedził iPhone’a 11, którego sprzedano 37,3 miliona sztuk.

“Apple konsekwentnie zajmuje pierwsze i drugie miejsce w globalnym rankingu modeli smartfonów, a firma utrzymuje tę dominującą pozycję przez ponad pięć lat z rzędu” — mówi Jusy Hong, dyrektor ds. badań i analiz smartfonów w Omdia. Firma analityczna zauważa, że ​​ogólna liczba sprzedaży iPhone’a spada. W raporcie z Counterpoint Research z lutego stwierdzono, że iPhone Xr pomógł Apple stać się najszybciej rozwijającą się marką smartfonów premium w Indiach w 2019 r. Wzrost ten został w dużej mierze przypisany rozwojowi lokalnej produkcji, co pomogło amerykańskiemu producentowi w spełnieniu wymagań w zakresie zaopatrzenia i z kolei przyczyniło się do obniżenia cen.

Które smartfony były najpopularniejsze w 2019 roku? Można było to przewidzieć...

Do topki udało się również wejść Samsungowi, ale przy pomocy… budżetowców.

Zobacz też: Recenzja iPhone XR – to dobry smartfon, ale nie w tej cenie

“Samsung w 2019 roku znacznie zwiększył liczbę wariantów swojego flagowego modelu, wprowadzając tanie modele wraz ze smartfonami 5G.” Omdia uważa, że sprzedaż jest podzielona między wariantami, co uniemożliwia Samsungowi Galaxy S10 osiągnięcie takich osiągów jak pozostałym modelom. Najpopularniejszym koreańskim produktem był Galaxy A10, nawiasem mówiąc przykro mi, bo to bardzo słaby model, który został sprzedany w liczbie 30,3 miliona sztuk.

Xiaomi wgryza się w tort

Wśród modeli na liście znalazł się też jeden smartfon marki Redmi (Xiaomi), mowa tutaj o Redmi Note 7, który pojawił się w 2019 roku na rynku w liczbie 16,4 miliona sztuk.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=628162037981585&set=a.300725007391958&type=3&theater

W roku 2020 wynik może być lepszy, ponieważ badanie Canalys pokazuje, że w czwartym kwartale 2019 roku wśród 10 najpopularniejszych modeli znalazły się Redmi Note 8 oraz Redmi Note 8 Pro. Myślę, że ich fala popularności może się utrzymać do czasu pojawienia się kolejnych modeli Redmi.

Jak sytuacja ma się w Polsce?

Możemy z jednej strony spojrzeć na rynek w Polsce, ponieważ poszczególni operatorzy podzielili się najpopularniejszymi modelami. Okazało się, że do czołówki trafiły Samsungi Galaxy A50 oraz Galaxy A40.

Co sądzicie o silnej pozycji Appple? Czy wynika ona z ich niewielkiego portfolio? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!