Komputer jako ładowarka do smartfona? To jest możliwe

Ładowarka
Model SBC (fot. Medium)

Mogliśmy już zobaczyć, jak ludzie uruchamiają Linuxa na przeróżnych urządzeniach, chociażby na lodówkach czy mikrofalówkach. Czy jednak ktoś chciałby zrobić to na ładowarce do telefonu? Jak się okazuje, taki projekt już istnieje.

Ładowarka do telefonu jako komputer z Linuxem?

Ryan Walker znany z projektów przeróżnych komputerów wpadł właśnie na całkiem ciekawy pomysł. Otóż zaprojektował on komputer, który ma zmieścić się w formie ładowarki do telefonu. Tak, dobrze myślicie – w formie niewielkiego pudełka, które wkładamy do gniazdka elektrycznego.

Ryan Walker swój projekt zatytułował jako Pineapple. Wyróżnia się on układem z rodziny Allwinner, a dokładnie czterordzeniowym procesorem A33. Mamy tutaj również 1 GB pamięci RAM DDR3. System natomiast ma być przechowywany na karcie micro SD. Co ważne, urządzenie – od wstępnych modeli 3D aż do firmware’u – ma być całkowicie otwarte, a także będzie zbudowane z ogólnodostępnych komponentów. Póki co, prototyp wykorzystuje zewnętrzną kartę sieciową WiFi, jednak finalnie ten element ma być zintegrowany z SBC.

wifi
Moduł WiFi RTL8188CUS

Pytanie brzmi: do czego można wykorzystać takie urządzenie? Cóż, pierwsze co nam przychodzi do głowy, to oczywiście urządzenie szpiegowskie. Tak, ładowarka to akcesorium kompletnie nie zwracające na siebie uwagi, a więc jest dobre do niecnych planów. Alternatywnie może być przydatne do użytku domowego, bowiem jest to niewielki sprzęt. Możemy taką ładowarkę przerobić i dostosować do PiHole, czyli do oprogramowania, które wycina reklamy z całego ruchu w danej sieci.

Do czego przydałaby Wam się taka ładowarka? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Tomshardware przez android.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!