Lexar z dyskami 2230 dla Steam Deck i ROG Ally!

Lexar z dyskami 2230 dla Steam Deck i ROG Ally!

Jedną z ważnych cech konsoli Steam Deck jest swoboda wymiany dysku. Jednakże, ze względu na małe rozmiary urządzenia, są to specyficznie niewielkie dyski NVMe. Do puli producentów tego typu wyposażenia dołącza firma Lexar i prezentuje dysk 1 TB.

Lexar 1 TB 2230 dla Steam Decka i nie tylko

Pojawienie się konsoli Steam Deck czy ASUSa ROG Ally sprawiło, że dyski 2230 stały się o wiele popularniejsze. Są to zarazem o wiele rzadsze i znacznie droższe dyski. Jednak konkurencja na tym polu wzrosła dzięki Steam Deckowi, dlatego też i ceny zaczęły mocno lecieć w dół. Do grona producentów oferujących tego typu dyski dołącza Lexar.

Lexar zyskał popularność dosyć niedawno, kiedy to zaczął wypuszczać dyski NVMe w standardzie PCI-E 4.0. To było przełomowe, ponieważ super szybkie dyski, dotąd bardzo drogie, stały się o wiele tańsze i dostępniejsze. Dyski PCI-E 4.0 są niezwykle szybkie oraz kompatybilne z PlayStation 5, co pozwoliło na o wiele tańsze zwiększenie pamięci w tych konsolach.

Lexar z dyskami 2230 dla Steam Deck i ROG Ally!

Lexar Play 1 TB to dysk dedykowany do Steam Decka, ale pasuje też do innych, podobnych sprzętów i cechuje się specyfikacją:

  • Format: M.2
  • Interfejs: PCIe NVMe 4.0 x4
  • Prędkość odczytu MAX: 5200 MB/s
  • Prędkość zapisu MAX: 4700 MB/s
  • Współczynnik TBW: 600 TB

Dysk wyceniono na 385 złotych, co jest bardzo dobrą kwotą. Jednakże, co mnie zszokowało, nie jest najlepszą. Otóż konkurencyjny dysk firmy Micron (model Micron 2400 1 TB) kupimy nieco taniej, bo już za 369 złotych. Jest to niewielka ale zauważalna różnica. Warto jednak zaznaczyć, że spoglądając na specyfikację, dysk Lexara powinien być nieco szybszy. Jednakże takie cechy warto sprawdzić w benchmarkach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!