LibreOffice trafia na Chrome OS pod nazwą Collabora Office!

collabora office

LibreOffice to chyba najpopularniejszy zamiennik pakietu biurowego od Microsoftu. Jest on całkiem prosty w obsłudze i co najważniejsze – w pełni darmowy. Korzystanie z niego na Chrome OS było nieco trudne, bowiem trzeba było decydować się na uruchamianie go poprzez maszynę Linuxa. Na szczęście pojawił się łatwiejszy sposób kryjący się pod nazwą Collabora Office.

Collabora Office

Collabora Office nie jest dokładnie aplikacją LibreOffice. W rzeczywistości jest to oddzielny pakiet biurowy online bazujący właśnie na LibreOffice. Jak twierdzą twórcy, Collabora Office nie tylko daje pełną kontrolę nad plikami, ale również zachowanie prywatności i przeróżne narzędzia pozwalające na współpracę z innymi, co szczególnie przyda się osobom pracującym z domu, jak i uczniom/studentom. Pakiet biurowy obsługuje takie formaty plików, jak DOCX, XLSX, PPTX, DOC, XLS, PPT, a także ODF.

Warto przeczytać: Jak zainstalować WPS Office for Linux i ustawić język polski [PORADNIK]

Bardzo przydatną rzeczą mogą być również wtyczki. Jedna z nich (na dzień dobry wbudowana w pakiet biurowy) pozwala na zapisywanie plików w chmurach internetowych nastawionych na prywatność, czyli ownCloud oraz Nextcloud (przydałoby się jeszcze pCloud).

Collabora Office jest już dostępny, a zainstalować go możemy za pomocą Sklepu Google Play. Aplikacja oczywiście jest darmowa. Ten przypadek też jasno pokazuje, że w sklepie z aplikacjami od Google’a będziemy spotykać coraz więcej programów, których przeznaczeniem nie będą smartfony z Androidem, a laptopy z Chrome OS (choć Collabora Office możemy zainstalować również i na smartfonie).

Z jakiego pakietu biurowego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!