Linux Kernel 5.19 wydany! Co wprowadzono?

Linux Logo

Nowe jądro Linuxa właśnie zostało wydane w wersji 5.19. Co takiego wprowadzono?

Linux Kernel 5.19 oficjalnie

No i jest nowe jądro Linuxa w wersji 5.19. Pojawiło się wiele usprawnień dla połączeń bezprzewodowych i przewodowych. Mowa tu chociażby o wsparciu dla Big TCP oraz o sterowniku dla pureLiFi. Poprawiono także MPTCP i dodano wsparcie wake-on-LAN dla ATH11K od Qualcomma.

Laptopy z układami Intela powinny zyskać o wiele lepszą pracę. Mowa tu o ukróceniu przesadnego grzania się czy drenowania baterii w trybie uśpienia. Dotyczy to układów od generacji Skylake. Poprawiono także wsparcie dla DRM (Direct Rendering Manager) w układach AMD.

macbook apple
MacBook Air z M1

Linux Kernel 5.19 wprowadza sterownik dla kontrolera dysku NVMe w komputerach z procesorami Apple M1. Pamiętacie klawiaturę bezprzewodową ThinkPad TrackPoint II? Ta już wcześniej działała świetnie, ale w tym momencie jest ona “natywna” i od teraz działa chociażby funkcja przycisku środkowego czy też wprowadzono naturalne przewijanie. Poprawki zyskały także klawiatury Keychron. Wprowadzono również wsparcie dla trackpointa Lenovo X12 i poprawiono działanie urządzeń Wacom.

Nowy Linux Kernel 5.19 już został wydany. Zapewne za jakiś czas pojawi się w Waszej dystrybucji. W przypadku Pop!_OS, Fedory czy Manjaro będzie to całkiem szybko.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!