Linux Kernel 5.5 to przede wszystkim lepsze wsparcie dla Raspberry Pi 4

Linux Logo

Mamy już końcówkę stycznia, a więc to oznacza, że przydałaby się jakaś nowa wersja jądra Linuxa. Tak się właśnie stało, że deweloperzy wydali Linux Kernel 5.5, które można oznaczyć jako (nawet) przełomowe. Dlaczego? Wnosi ono o wiele lepsze wsparcie dla komputera Raspberry Pi 4.

Linux Kernel 5.5 Kleptomaniac Octopus

Linus Torvalds (twórca Linuxa) oznaczył – z jakiegoś powodu – nowe wydanie Linuxa jako Kleptomaniac Octopus. Największą nowością w tej wersji jądra to lepsze wsparcie dla minikomputera Raspberry Pi 4. Otóż dodano o wiele lepsze sterowniki dla układu Broadcom BCM2711, który występuje właśnie w tym urządzeniu. Ponadto dodano sterownik, dzięki któremu możemy sprawdzić temperaturę naszego dysku SSD NVMe. Wystarczy w Terminalu wpisać komendę:

sysfs

Kolejne wydanie Linux Kernel to również rozszerzenie wsparcia dla produktów Logitech. Linux 5.5 zawiera sterowniki stworzone z myślą o klawiaturach gamingowych Logitech G15. Ponadto rozszerzono możliwości systemu plików ext4 oraz btrfs oraz dodano wsparcie dla Thunderbolt 3. Kilka elementów zostało dodanych z myślą o Chromebookach, na przykład wsparcie dla trybu Electronic Privacy Screen oraz dla uruchomienia po wypowiedzeniu komendy głosowej.

Warto przeczytać: Xiaomi i Linux? Na Redmi 4X zainstalujesz Ubuntu Touch!

Jak zainstalować Linux Kernel 5.5?

Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich, na systemach bazujących na Ubuntu i Debianie, jest wykorzystanie plików .deb. Pobrać je można >stąd<. Następnie należy je zainstalować za pomocą komendy:

sudo dpkg -i linux*.deb

Którą wersję Linux Kernel macie na swoim urządzeniu? Pochwalcie się w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!