Linux Mint 21 “Vanessa” już jest! Co nowego wprowadzono?

Linux Mint 21
Linux Mint 21

Linux Mint to zdecydowanie jeden z najlepszych systemów operacyjnych na świecie. Sam z niego długo korzystałem i ciągle obserwuje jego rozwój. Jak się okazuje, został wydany w nowej wersji. Tak oto mamy Linux Mint 21 “Vanessa”.

Linux Mint 21 “Vanessa” wydany! Co wprowadzono?

Linux Mint 21 właśnie został opublikowany w edycji stabilnej. I tak oto pobierzemy go ze środowiskami graficznymi Cinnamon 5.4, MATE 1.26 czy Xfce 4.16. Osobiście wybrałem flagowe rozwiązanie, czyli Cinnamon. Podobnie jak w przypadku innych wydań, jest to raczej ewolucja niż rewolucja.

Linux Mint 21
Linux Mint 21 – pulpit

Linux Mint 21 wykorzystuje Linux Kernel 5.15 LTS oraz Ubuntu 22.04 LTS. To też oznacza, że system będzie wspierany minimum do 2027 roku. Wprowadzono chociażby nowy menedżer urządzeń Bluetooth o nazwie Blueman 2.3, który ma pomóc w obsłudze słuchawek, myszek, klawiatur i innych sprzętów bezprzewodowych. Dodano również funkcję xapp-thumbnailers, dzięki której menedżer plików obsługuje miniaturki, w tym plików MP3, WebP czy RAW.

Linux Mint 21
Linux Mint 21 – Blueman

Aplikacja do notatek Sticky Notes od teraz oferuje chociażby duplikowanie treści. Program galerii wyświetla zdjęcia w formacie WebP, a narzędzie do backupów Timeshift od teraz rozwijane jest przez twórców Linuxa Mint. Linux Mint 21 poprawia także obsługę dual-boot, usuwa komponent system-oom, dzięki czemu system działa szybciej oraz poprawiono wsparcie dla kart graficznych NVIDIA.

Linux Mint 21
Linux Mint 21 – obsługa formatu WebP

Linux Mint 21 “Vanessa” jest już gotowe do pobrania dla każdego. Oprogramowanie jest otwarte i dostępne dla wszystkich za darmo. Nie zawiera reklam, ukrytych płatności, telemetrii, śledzenia użytkownika czy dziwnych regulaminów użytkowania, na które trzeba się zgadzać.

Kliknij tutaj, aby pobrać system Linux Mint

Źródło: Linux Mint, 9to5Linux, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!