Linux Mint chwali się wysokimi datkami i aktualizacją do LMDE 4

linux mint lmde

Linux Mint należy do najpopularniejszych Linuxów. Nic w tym dziwnego, jest on bowiem szybki, dopracowany i niezwykle stabilny. Ba! Nawet ja aktualnie z niego korzystam i przyznam, że jestem zadowolony. LMDE (skrót od Linux Mint Debian Edition) to wersja specjalna tej dystrybucji, która bazuje na Debianie. Twórcy chwalą się nowościami, jakie otrzyma właśnie ten system.

Linux Mint to tak prosty i zarazem stabilny system, że bardzo często jest on wybierany przez wielu nowych użytkowników. Oferuje on przejrzysty, klasyczny interfejs, który nawiązuje do Windowsa. To sprawia, że bardzo łatwo jest się w nim odnaleźć. Jest on oferowany z z trzema środowiskami graficznymi. Każde z nich będzie dobrym wyborem, jednak ja wziąłbym Cinnamon, które rozwijane jest właśnie przez Linux Mint Team.

LMDE to wersja specjalna Linux Mint, która – zamiast na Ubuntu – bazuje na Debianie. Na papierze zmiany wydają się być niewielkie, jednak w rzeczywistości ma to wprowadzić jeszcze większą stabilność.

Warto przeczytać: Oficjalnie: Linux Mint 19.3 dostępny do pobrania!

LMDE 4

Linux Mint Debian Edition w wersji 4. wprowadzi wiele ważnych nowości, włącznie z dobrodziejstwami Linux Mint 19.3 Tricia, na przykład Gnote, Drawing, Cinnamon w wersji 4.4 oraz lepsze wsparcie dla HiDPI (więcej dowiecie się >>stąd<<). Ponadto od teraz LMDE będzie bazować na Debianie 10 oraz zmieniono instalator systemu na ten z Linux Mint 19.3. Oczywiście nie zabrakło wsparcia kart graficznych NVIDIA na dzień dobry.

Warto sobie wspomnieć o przyszłym Cinnamon 4.6. Dlaczego? Otóż nowa wersja tego środowiska graficznego wprowadzi możliwości zmiany odświeżania ekranu oraz fractional scalling – funkcję, która pozwala na wybranie dowolnego poziomu skalowania interfejsu (na przykład 130%, 175%). Co ważne, każdy z wyświetlaczy będzie mógł mieć ustawione swoje własne skalowanie. Brak tej funkcji strasznie mnie irytował i uniemożliwiał mi wygodne używanie dwóch ekranów na raz.

Linux Mint chwali się wysokimi datkami i aktualizacją do LMDE 4

Na samym końcu warto wspomnieć o datkach, którymi chwali się Linux Mint Team. Otóż jak się okazuje, w samym styczniu 2020 użytkownicy dobrowolnie wpłacili aż 25 352 (około 98 625 złotych) dolarów amerykańskich. Może się to wydawać niewiele, jednak muszę zaznaczyć, że Linux Mint to otwartoźródłowy, darmowy system, a wysyłanie datków jest dobrowolne. Myślę, że taki zastrzyk gotówki przełoży się na szybszy rozwój projektu.

Korzystacie z Linux Mint? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!